Rusza nabór wniosków o finansowanie na budownictwo czynszowe

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków o udzielenie preferencyjnych kredytów w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC). Nabór potrwa do końca marca, a pula dostępnych środków to 288 mln zł

O kredyty na budowę mieszkań czynszowych mogą się starać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne.

Mieszkania z rozsądnym czynszem

Wielu osób nie stać na zakup własnego mieszkania lub wynajęcie go na warunkach komercyjnych, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby móc zamieszkać w lokalu komunalnym. Rozwiązaniem dla takich osób może być budownictwo społeczne.
Program SBC pomaga finansować budowę mieszkań, które standardem dorównują lokalom dostępnym na rynku komercyjnym. Jednocześnie czynsze w takich mieszkaniach są przystępne, znacznie niższe niż stawki za wynajem na rynku – mówi Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK.
Środki z programu SBC można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich oraz na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną.
Kredyt udzielany w programie może sfinansować do 80 proc. kosztów inwestycji, okres kredytowania wynosi do 30 lat, a oprocentowanie jest równe 3-miesięcznej stawce WIBOR.

Inwestorzy biją rekordy zainteresowania

Ostatnie nabory w programie SBC przynosiły kolejne rekordy jeśli chodzi o liczbę i łączną kwotę, na jaką opiewały wnioski. Tylko w ostatnim naborze do BGK wpłynęły wnioski o kredyty na łącznie 1,3 mld zł, za które inwestorzy planowali wybudować blisko 8 tys. mieszkań.
Na tak duże zainteresowanie z pewnością miał wpływ tzw. pakiet mieszkaniowy, czyli wprowadzone przed dwoma laty zmiany ustawowe, które znaczne uatrakcyjniły program – komentuje Dariusz Stachera.
O jakich zmianach mowa? Pakiet mieszkaniowy wprowadził:
  • Możliwość dojścia przez najemców do własności mieszkań przeznaczonych na wynajem, które wybudowano z finansowaniem z programu
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM), ze środków którego gminy mogą pozyskać 3 mln zł w przypadku tworzenia nowej SIM i do 10 proc. kosztów planowanego przedsięwzięcia w przypadku istniejących SIM/TBS
  • Zwiększenie wysokości bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat z 20 proc. do nawet 35 proc. kosztów przedsięwzięcia (Finansowanie z programu SBC można łączyć z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat).
Program SBC działa od 2015 roku. W tym czasie BGK udzielił inwestorom łącznie 1,2 mld zł preferencyjnych kredytów na budowę ponad 9 tys. mieszkań.
Środki przeznaczone na kredyty SBC pochodzą częściowo z kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE). Preferencję w oprocentowaniu pokrywa budżet państwa.
ŹRÓDŁOBGK