Specjaliści z PKO Banku Polskiego z sukcesami w hackathonach

  • Jakub Wujec z PKO Banku Polskiego znalazł się w zwycięskim zespole hackathonu Super Vision Hack 3: Depo Predator Challenge organizowanego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
  • Zadaniem uczestników było stworzenie innowacyjnych rozwiązań wspierających nadzór nad rynkiem finansowym.
  • Sukcesy w branżowych konkursach to kolejny dowód na silną pozycję banku w obszarze tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych wspartych zaawansowaną analityką danych.

Jakub Wujec, specjalista z Biura Big Data w Departamencie Analityki Danych PKO Banku Polskiego znalazł się w zwycięskim zespole hackathonu Super Vision Hack 3: Depo Predator Challenge organizowanego przez UKNF. Zespół zdobył pierwsze miejsce i główną nagrodę za opracowanie narzędzia do web scrapingu. Rozwiązanie umożliwia zebranie oraz analizę danych o ofercie produktów oszczędnościowych oferowanych przez polskie banki wraz z mechanizmem notyfikacji wykrytych anomalii. Może służyć jako wskaźnik potencjalnych problemów z związanych z płynnością wybranych instytucji finansowych. Zwycięskie narzędzie oprócz silnika analitycznego wspartego częściowo przez ChatGPT – szczególnie przy analizie dokumentów PDF, wyróżnia również intuicyjny interfejs graficzny.

– Wykorzystanie potencjału danych i budowa rozwiązań  bazujących na algorytmach uczenia maszynowego / AI to ważny element strategii PKO Banku Polskiego. Każdego dnia rozwijamy kompetencje w tym obszarze wykorzystując możliwości narzędzi open source oraz publicznych chmur obliczeniowych. Nasze zespoły data science realizują wymagające projekty biznesowe tworząc wartość dla naszych klientów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Mamy najlepszych specjalistów na rynku, co potwierdzają sukcesy w konkursach takich jak hackaton organizowany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Cały czas rozwijamy kompetencje w tym obszarze i poszukujemy doświadczonych analityków oraz inżynierów danych, którzy chcieliby wdrażać z nami innowacyjne rozwiązania wyznaczające kierunek rozwoju nowoczesnych usług bankowych

– mówi Jacek Kuban, dyrektor Biura Big Data w PKO Banku Polskim.

Zaawansowane modele predykcyjne bazujące na algorytmach uczenia maszynowego są obecnie w PKO Banku Polskim niezbędnym elementem wsparcia sprzedaży produktów i usług bankowych w ramach działań CRM. Miejsc, w których analityka wspiera decyzje biznesowe jest w banku zdecydowanie więcej, a bazują one na fundamencie jakim jest Platforma Zaawansowanej Analityki Danych tzw. Machine Learning Ops. Umożliwia ona standaryzację pracy analityków, a także rozwój i utrzymanie dziesiątek modeli w sposób zautomatyzowany.
Specjaliści data science zatrudnieni w PKO Banku Polskim pracują na największych zbiorach danych w sektorze. Wykorzystują szeroki wachlarz platform i narzędzi analitycznych, by znajdować najbardziej innowacyjne metody analizy danych i rozwijać swoje kompetencje. Poszukują nowych źródeł danych i badają ich potencjał biznesowy, dzięki czemu osiągają ponadprzeciętne efekty, a ich praca jest bardziej twórcza i rozwijająca. Osoby zainteresowane pracą w PKO Banku Polskim zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy pod adresem: https://kariera.pkobp.pl/.
#Supervision_Hack 2023 to już trzecia edycja hackathonu organizowanego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Kluczowym założeniem konkursu jest nie tylko pozyskanie nowoczesnych rozwiązań opartych o przełomowe technologie (NLP, ML, Computer Vision), ale przede wszystkim ich późniejsze wdrożenie, rozwijanie i wykorzystywanie w ramach bieżących prac związanych z pełnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym. Propozycje rozwiązań laureatów poprzednich dwóch edycji zostały rozwinięte oraz zaimplementowane do funkcjonujących w ramach UKNF procesów – wspierając przy tym pracowników Urzędu i chroniąc konsumentów usług finansowych.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski