Świąteczna pomoc Banku Pekao S.A. dla kombatantów

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Bank Pekao S.A. oraz Fundacja Banku Pekao S.A. wsparły akcję spotkań z kombatantami, organizowaną przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen”. W ramach inicjatywy ponad 1000 weteranów całej Polski otrzyma świąteczną paczkę z artykułami spożywczymi. W akcję włączyło się również Ministerstwo Aktywów Państwowych. Podarunki zostały sfinansowane m.in. przez Fundację Banku Pekao. W pakowanie prezentów dla bohaterskich seniorów, zaangażowali się wolontariusze Banku Pekao.

Wielu seniorów, którzy za młodu walczyli o wolność Polski, dziś żyje bardzo skromnie. Są to m.in. żołnierze Armii Krajowej, powstańcy oraz więźniowie polityczni okresu stalinowskiego. Aby podziękować oraz wyrazić szacunek dla ich bohaterskich czynów, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Bank Pekao S.A. wraz ze swoją Fundacją, zaangażowały się w świąteczną akcję organizowaną przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen”. W jej ramach seniorzy otrzymują prezenty oraz listy z życzeniami od Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

– Środowiska kombatanckie w naszej Ojczyźnie to setki ludzi, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Polskę. Weterani są dla nas nie tylko niezastąpionymi nauczycielami historii, ale także najważniejszych zasad, takich jak męstwo, poświęcenie i solidarność – powiedział Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych. – Wielu z weteranów żyje obecnie w nadzwyczaj skromnych warunkach, a przecież to nasi bohaterowie, którym my, żyjący dziś w wolnej Polsce, winni jesteśmy największą wdzięczność i uznanie. Dlatego dziękuję Stowarzyszeniu Odra – Niemen za podjęcie tej pięknej i szlachetnej inicjatywy, będącej bardzo ważnym elementem we wsparciu środowisk kombatanckich w naszej Ojczyźnie. Serdecznie dziękuję również Fundacji Banku Pekao S.A. oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wraz z wolontariuszami za coroczne olbrzymie zaangażowanie i poświęcenie w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu akcji – dodał Wicepremier.

Fundacja Banku Pekao S.A. przekazała środki na sfinansowanie paczek dla kombatantów, natomiast wolontariusze banku wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Karczewie, przedstawicielami Wojska Polskiego, lokalnymi drużynami strzeleckimi oraz wolontariuszami Stowarzyszenia Odra-Niemen i Fundacji „Nie zapomnij o nas”, przygotowali paczki z prezentami.

– Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe. To jeden z momentów w roku, w którym
z jednej strony chcemy się wyciszyć i czerpać zadowolenie z chwil w rodzinnym gronie, z drugiej zaś mamy potrzebę pomocy innym i sprawienia, aby ich święta również były radosne. Cieszę się, że tylu wolontariuszy – nie tylko z banku, ale także uczniów, członków organizacji i fundacji – wzięło udział w pakowaniu paczek dla kombatantów. Ufam, że przekazane podarunki wywołały uśmiech na twarzy seniorów, a ich święta będą zgodne z najpopularniejszymi życzeniami – zdrowe, wesołe i spokojne – 
powiedział Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

– Fundacja Banku Pekao S.A. pamięta o bohaterskich czynach tych, którzy walczyli i ginęli za naszą wolność. Pośród nich są bohaterowie Powstania Warszawskiego, latami czekający na pełne uhonorowanie. Jesteśmy zobowiązani do szerzenia pamięci o nich, do okazywania im szacunku i uznania. Pamiętając o nich, o żołnierzach AK, o więźniach politycznych lat powojennych – nie tylko przy okazji świąt – pielęgnujemy również pamięć o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce. Te właśnie wydarzenia zmieniły bieg historii i pozwoliły nam żyć w wolnym kraju, jakim jest Polska – powiedział Rafał Utracki, Prezes Fundacji Banku Pekao S.A.

Inicjatywie przekazywania paczek świątecznych towarzyszą rozmowy wolontariuszy Stowarzyszenia „Odra-Niemen” z obdarowanymi o historii i ich doświadczeniach z młodości. Paczki aktualnie docierają do kombatantów mieszkających na terenie całej Polski.

ŹRÓDŁOBank Pekao S.A.