Ponad 17 tys. interpretacji podatkowych wydały w I półroczu 2016 r. izby skarbowe. W prawie 200 przypadkach podatnicy powołali się w złożonym wniosku na obowiązującą od stycznia zasadę rozstrzygania wątpliwości na ich korzyść. Niestety z marnym skutkiem.
Mimo zmian w prawie urzędnicy nadal rozstrzygają wszystkie wątpliwości na korzyść państwa. „Zaledwie w trzech interpretacjach na 192 złożone wnioski, w których przywołano klauzulę, organ podatkowy się do niej odniósł, ale stwierdził, że nie ma ona zastosowania” – zauważa w rozmowie z serwisem infoWire.pl Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton.
Klauzula dawała wielkie nadzieje, choć już na etapie jej wprowadzenia istniały wątpliwości, czy nie będzie ona zapisem martwym. Jej przepisy zostały sformułowane mało precyzyjnie, więc urzędnicy je ignorują. „I tak zasada in dubio pro tributario, zamiast być pomocna dla podatnika, może stać się dla niego pułapką” – zaznacza rozmówca.
Podatnikom mogą pomóc sądy administracyjne, które swoimi wyrokami zmusiłyby organy podatkowe do stosowania klauzuli. Najlepiej jednak, gdyby Minister Finansów sam wreszcie zauważył problem i zaczął uchylać sprzeczne ze sobą interpretacje oraz uwzględniać postanowienia sądów.