W portalu BIK najszybciej zastrzeżesz utracony dowód osobisty

Kradzież danych osobowych to realne zagrożenie. W 2014 roku udaremniono 8814 prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 400 mln zł*. Oszuści często posługują się skradzionymi dowodami osobistymi, dlatego utracony dokument trzeba jak najszybciej wyłączyć z obiegu. W tym celu warto skorzystać z usługi zastrzegania dokumentów online, realizowanej od niedawna na portalu Biura Informacji Kredytowej.

Dowód osobisty to podstawowy dokument służący do poświadczenia tożsamości, czyli naszych danych osobowych. Ich kradzież, czyli posłużenie się nimi przez osoby niepowołane, może skutkować m.in. wyłudzeniem kredytu lub pożyczki. W efekcie prowadzi to do często wielomiesięcznych starań, mających na celu pozbycie się nie swojego zobowiązania czy uniknięcia windykacji. Dlatego należy unikać sytuacji, w których nasz dowód osobisty zostaje pozostawiony bez nadzoru oraz chronić swoje dane.

Jak postępować, gdy środki ostrożności zawiodły i doszło do zgubienia lub kradzieży dokumentu?
W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wyłączyć nasz dowód z obiegu, aby uniemożliwić dalsze posługiwanie się nim. W tym celu najlepiej skorzystać z opcji zastrzegania dokumentu na stronie www.bik.pl. Jest to usługa bezpłatna, realizowana online – wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Aby zastrzec dokument trzeba wcześniej założyć konto w portalu BIK. Rejestrując się, potwierdzamy w ten sposób swoją tożsamość – zastrzec można bowiem tylko ten dokument, który został zweryfikowany w procesie zakładania konta.

Szybkość działania jest krytyczna dla naszego bezpieczeństwa – dzięki BIK nie trzeba szukać adresu najbliższego Banku. Możliwość zastrzeżenia dokumentu przez Internet jest jeszcze bardziej istotna w przypadku pobytu za granicą – nie musimy poszukiwać placówki konsularnej, wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu.

Biuro Informacji Kredytowej pomaga swoim klientom chronić się przed wyłudzeniem kredytu. Zastrzegając dowód w portalu BIK, klient zgłasza go w wygodny dla siebie sposób do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie online wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty korzystające z tego Systemu zostają powiadomione o wyłączeniu dokumentu z obiegu – mówi Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego Biura Informacji Kredytowej. Klienci BIK mogą korzystać również z alertu ostrzegającego przed możliwą próbą wyłudzenia kredytu. Wówczas za każdym razem, kiedy ktoś złoży wniosek o kredyt na ich dane, zostaną o tym powiadomieni za pomocą wiadomości SMS – dodaje Marcin Gozdek.

Skradziony dowód osobisty może być wykorzystany w przeróżny sposób – nie tylko do wyłudzenia kredytu, ale także do założenia fikcyjnej firmy, dokonania zakupu telefonu, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku itp. Kradzież dokumentu trzeba zawsze zgłosić policji. Aby wyrobić nowy dowód, trzeba w tym celu udać się do najbliższego organu gminy. W razie utraty dokumentu podczas pobytu za granicą, trzeba zwrócić się do konsulatu Rzeczpospolitej. Pracownik konsulatu pomoże przygotować dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD), który umożliwi załatwienie niezbędnych spraw, przekroczenie granicy i powrót do kraju.

Więcej informacji o sposobach dbania o bezpieczeństwo swoich danych można znaleźć na stronie www.bik.pl.

* Raport o dokumentach „infoDOK” – IV kwartał 2014.

źródło: BIK