Wystawa Bartosza Kokosińskiego w Bank Pekao Project Room

Do 4 grudnia będzie można oglądać wystawę Bartosza Kokosińskiego Moment ścinający kołek zorganizowaną w ramach projektu Bank Pekao Project Room w Centrum Sztuki Współczesnej. Kokosiński zabiera głos w dyskusji o przestrzeni wystawienniczej, jak i przestrzeni do pracy dla artysty. Zadaje sobie pytanie, ile przedmiotów tak naprawdę stoi za przygotowaniem wystawy i czy aby one nie są już artefaktem same w sobie.

Zmaganie się z przestrzenią, zarówno wystawienniczą, jak i przestrzenią do pracy, to stały element życia artysty. Ten zawód jak niewiele innych wymaga więcej metrażu niż tylko miejsca przy biurku i szafki na dokumenty. Pracownie to całe lokale, często z zapleczem sanitarnym, niezbędnym do utrzymania porządku, w szczególności dla tych, którzy posługują się mediami tradycyjnymi, malarstwem, grafiką. To także przestrzeń magazynowa, gdzie trzymane są wszystkie prace. Ale przede wszystkim miejsce na prace jeszcze niepowstałe, materiały, przedmioty, farby, blejtramy, sztalugi, stół z zeszytami i szkicami, komputer. Bartosz Kokosiński na swojej wystawie uwzględnia wszystkie te elementy. Stają się one materią, tworzywem. To z nich powstała nowa praca. Dotychczasowy cykl pożartych obrazów został zmodyfikowany i przeobrażony. Teraz sztuka pożarła sama siebie.

Kokosiński odwraca strategie. Zadaje sobie pytanie, ile przedmiotów tak naprawdę stoi za przygotowaniem wystawy i czy aby one nie są już artefaktem same w sobie. Kiedy elementów jest zbyt wiele, a brakuje dla nich miejsca, pojawia się poczucie niestabilności. Wobec braku stałego miejsca pojawia się również pytanie, czy dzisiaj nie jest to problem nieprzystawalności takich miejsc do współczesnego świata. Może nasza praca ze względów ekonomicznych nie powinna wychodzić poza objętość biurka?

Dyskusje o przestrzeni dla artystów są stale obecne w debacie o polityce lokalowej, ale nie tylko. To problem wielu artystów, dla których pracownia jest drugim domem. Jej brak doprowadza do bezdomności ich sztuki. I poczucia odrzucenia. Kokosiński wykonuje mocny gest – wyprowadza całą swoją pracownię do Project Roomu. Jego praca nie ogranicza się jednak tylko do koncepcji „wyprowadzki”. Jest w niej sporo zwykłej, fizycznej pracy – segregowania, pakowania, przenoszenia, rozpakowywania. To również opowieść o tym, ile działań stoi za przygotowaniem wystawy, ale też uwolnieniem się z przygniatających przedmiotów. Bo wystawa przygniata – zarówno swoim ciężarem (Kokosiński przed wystawą zważył popakowane w pudła przedmioty oraz resztę gabarytów – całość ważyła ponad tonę), jak i strukturą. 50-metrowe płótno zostało rozpięte pod sufitem, na nim wylądowały wszystkie przedmioty z pracowni Kokosińskiego. Wysiłek fizyczny, jaki wykonuje artysta, jest widoczny i uosobiony poprzez przytłaczającą formę podwieszonej pracowni, ma wywołać u widza poczucie braku stabilności i bezpieczeństwa. Chodząc pod ponadtonową konstrukcją, widz ma możliwość w pełni odczuć fizyczną i metaforyczną wagę sztuki.

Bank Pekao Project Room to projekt wspierający młodą sztukę, który powstał we współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Banku Pekao SA. Od kwietnia 2012 roku CSW prezentuje najciekawsze projekty przygotowane przez polskich twórców. Do tej pory odbyło się ok. 50 wystaw, m.in. takich artystów jak: Dorota Buczkowska, Kama Sokolnicka, Aleksandra Waliszewska, Piotr Grabowski, Przemek Matecki, Tymek Borowski, Michał Frydrych, Katarzyna Przezwańska, Jakub Woynarowski, Łukasz Surowiec czy Małgorzata Szymankiewicz.

Podczas tegorocznej odsłony programu Bank Pekao Project Room prezentowana jest twórczość artystów najmłodszego pokolenia, dla których możliwość wystawienia własnych prac w Zamku Ujazdowskim jest szansą na w pełni profesjonalne zaprezentowanie własnego potencjału artystycznego oraz wykonanie ważnego kroku w kierunku zbudowania swojej kariery artystycznej. Wszystkie prezentacje są przygotowywane specjalnie do przestrzeni Project Room i mają charakter premierowy. Projekty są realizowane we współpracy z młodymi kuratorami. Wybrani do tegorocznej edycji programu Bank Pekao Project Room artyści i kuratorzy reprezentują zarówno różne ośrodki artystyczne w Polsce, jak i rozmaite tendencje oraz koncepcje pojawiające się w obszarze sztuki aktualnej.

Bank Pekao Project Room, Centrum Sztuki Współczesnej

Bartosz Kokosiński Moment ścinający kołek

Wystawa jest czynna od 10 listopada do 4 grudnia 2016

Wstęp na wystawy w Bank Pekao Project Room jest bezpłatny

Kuratorka: Marta Czyż

Koordynator Bank Pekao Project Room 2016: Kamil Kuskowski

Koordynator wystawy: Michał Grzegorzek

ŹRÓDŁOBank Pekao SA