Zielone światło dla Banku BGŻ BNP Paribas na przejęcie podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska

Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła sprzeciwu co do zamiaru nabycia przez BNP Paribas S.A. mniejszościowego pakietu akcji Raiffeisen Bank Polska S.A. i zezwoliła na podział przejmowanego banku.

W kwietniu 2018 r. Grupa BNP Paribas zawarła porozumienie z Raiffeisen Bank International w sprawie nabycia przez Bank BGŻ BNP Paribas podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska (RBPL). Transakcja jest przeprowadzana w drodze podziału RBPL przez wydzielenie i przejęcie jego podstawowej działalności przez Bank BGŻ BNP Paribas. W lipcu br. Komisja Europejska nie zgłosiła sprzeciwu wobec planowanego przejęcia, co było jednym z warunków przeprowadzenia transakcji. Dzisiejsze decyzje KNF potwierdziły spełnienie kluczowych wymogów regulacyjnych potrzebnych do sfinalizowania przejęcia podstawowej działalności RBPL.

– Otrzymanie zgód odpowiednich organów nadzorujących to bardzo ważny etap transakcji. Kolejne kroki obejmują prawne wydzielenie podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska i jej połączenie z naszym Bankiem, co ma nastąpić jeszcze w tym roku. Następnie skupimy się na rebrandingu oraz fuzji operacyjnej, zaplanowanych na 2019 r. Przeprowadzenie tej transakcji wzmocni naszą pozycję i pozwoli wejść do pierwszej ligi polskich banków z aktywami powyżej 100 mld zł – mówi Przemek Gdański, prezes Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas.

Przejmowana podstawowa działalność RBPL obejmuje MŚP, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz Private Banking z wyłączeniem działalności w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, ekspozycji na farmy wiatrowe oraz innych wybranych ekspozycji bankowości korporacyjnej. Z transakcji wyłączone są również wszelkie stosunki prawne pomiędzy RBPL a sześcioma funduszami inwestycyjnymi w likwidacji.

– Dzięki komplementarności obu banków ugruntujemy naszą pozycję w segmentach MŚP, bankowości korporacyjnej i faktoringu oraz bankowości prywatnej. Ponadto, transakcja wzmocni również pozycję spółek Grupy BNP Paribas działających w Polsce poprzez wykorzystanie nowych możliwości cross-sellingu – dodaje Przemek Gdański.

Łączną cenę transakcji ustalono na 3,25 mld zł.

ŹRÓDŁOBank BGŻ BNP Paribas