Co można wyczytać z rachunku za gaz?

Większość dorosłych Polaków co 2 miesiące otrzymuje rachunki za prąd czy gaz, jednak dla niemal 40 proc. z nas są one napisane niezrozumiałym szyfrem[1]. Czego możemy się dowiedzieć z rachunków? Dlaczego płacimy rachunki nawet, jeśli nie zużywamy gazu? To pytania, na które eksperci bm.pl znaleźli odpowiedzi.

Na fakturach przysyłanych przez dostawcę gazu lub prądu możemy znaleźć takie pozycje jak opłata dystrybucyjna stała i zmienna, abonament, taryfa, wielkość zużycia. Na pierwszy rzut oka rachunek może wydawać się zbyt skomplikowany, aby móc kiedykolwiek zrozumieć co w nim się znajduje. Wystarczy jednak poświęcić kilka minut na przeczytanie poradnika bm.pl i wszystko, albo więcej staje się jasne.

Rachunki to nieprzyjemny, ale stały element rzeczywistości Polaków. Na naszą niechęć wpływa nie tylko fakt płacenia, ale także frustracja spowodowana niezrozumieniem informacji, które znajdują się na fakturach za media takie jak np. gaz. Okazało się jednak, że to właśnie zrozumienie poszczególnych pozycji jest kluczem do obniżenia wysokości płatności. Tylko wtedy możemy wybrać najlepszego dostawcę gazu – tłumaczy Anna Maraś, ekspert bm.pl.

Rachunki za gaz

Rachunek za gaz składa się z 11 elementów, jednak warto wiedzieć, że opłaty za gaz, który zużyliśmy zwykle stanowią 50–60 proc. całego rachunku, pozostała część to tzw. opłaty stałe, które zależą od dostawcy paliwa. Mając tego świadomość możemy po pierwsze wybrać dostawcę, który ma niższe stałe opłaty, ale także kontrolować zużycie tego surowca.

Co więc możemy znaleźć na fakturze?

 1. Numer konta – każdy klient ma indywidualnie przypisany numer rachunku, na który należy wpłacać opłaty.
 2. Numer klienta –poza indywidualnym numerem rachunku bankowego, każdy klient posiada także swój numer, który w razie kontaktu z dostawcą gazu należy podać. Konieczne jest także wpisanie go w tytule przelewu z opłatami.
 3. Adres punktu poboru – to miejsce, gdzie dostarczany jest gaz, obok tej informacji możemy także znaleźć numer gazomierza.
 4. Taryfa – oznaczenie grupy taryfowej czyli od W-1.1 do W-4, to do jakiej grupy zostaliśmy zakwalifikowani zależy od miejsca odbioru, rodzaju pobieranego gazu oraz rocznej ilości pobieranego paliwa.
 5. Wielkość zużycia – to informacja, która jest dla nas najbardziej istotna i która pozwala sprawdzać, czy korzystamy z niego rozsądnie. Większe zużycie oznacza, że możemy przejść z kolejnej grupy taryfowej, czyli po prostu płacić co miesiąc więcej.
 6. Cena za paliwo gazowe – tutaj znajduje się informacja nt. kosztu netto jednej kilowatogodziny gazu.
 7. Abonament – czyli stała opłata pobierana za każdy miesiąc niezależnie od tego czy zużyliśmy gaz czy nie. To cena za obsługę klientów, czyli za wystawianie i dostarczanie faktur, obliczanie i pobieranie należności oraz czuwanie and prawidłowością rozliczeń.
 8. Opłata dystrybucyjna stała – to koszt eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Płacimy ją zawsze, niezależnie od tego czy zużyliśmy gaz czy nie.
 9. Opłata dystrybucyjna zmienna – to proporcjonalny do zużycia paliwa koszt za dostarczenie gazu o odpowiednich parametrach.
 10. Kwota do zapłaty – suma wszystkich opłat stałych i zmiennych, którą należy zapłacić.
 11. Termin płatności – rzecz, o której często zapominamy, a nie powinniśmy. Badanie pokazują, że niemal 1/4 Polaków zapomina o opłatach, a ogólnie niemal połowa z nas nie zawsze płaci je w terminie[2].

Technologia może nam pomagać w opłacaniu rachunków w terminie – po pierwsze coraz czyściej otrzymujemy je w formie elektronicznej lub są dostępne online. Dlatego też nawet w czasie wyjazdu możemy je uregulować – wystarczy mieć dostęp do Internetu.  Pomimo to, Polakom nadal zdarza się o nich zapominać, w takim wypadku można zawsze korzystać z robotów finansowych, które opłacają rachunki za nas – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.

 

źródło: Blue Media

[1] Badanie przeprowadzone przez TNS na zlecenie UOKiK https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=10286
[2] Badanie TNS dla KRD przeprowadzone w marcu 2015 roku.