Interfejs One UI 5 Watch

Dzięki ulepszonym funkcjom monitorowania snu, interfejs One UI 5 Watch wyznacza standardy holistycznego dbania o dobrą kondycję.

Samsung zaprezentował interfejs One UI 5 Watch[1], który będzie dostępny dla urządzeń z rodziny Galaxy Watch jeszcze w tym roku. Nowe oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, by zapewnić jeszcze bardziej spersonalizowane i intuicyjne doświadczenia, oferuje również usprawnienia w zakresie jakości snu, a także różne funkcje związane z dbałością o kondycję i bezpieczeństwem.

Lepszy sen: niezbędny do lepszego zdrowia

Samsung skupił uwagę na trzech kluczowych elementach lepszego snu: rozumieniu osobistych wzorców snu, wykształcaniu zdrowych nawyków i tworzeniu środowiska przyjaznego dla snu. One UI 5 Watch ułatwia pełniejszą realizację tych celów.

Nowy interfejs użytkownika – Sleep Insights UI – wyraźnie pokazuje parametry snu, by dać użytkownikowi pełniejszy obraz jego odpoczynku ostatniej nocy, a następnie wizualizuje powiązane wskaźniki, takie jak fazy snu, godziny chrapania i poziom tlenu we krwi. Ponadto, w pełni dostępna jest – bezpośrednio w zegarku Galaxy Watch, jak i w sparowanym telefonie – funkcja Trenera Spania (Sleep Coach)[2] dostosowana do ośmiu różnych typów snu,[3] dzięki czemu użytkownik może wygodniej i motywująco śledzić swoje nawyki w dowolnym miejscu i czasie.

 

Stworzenie komfortowego środowiska przyczynia się do poprawy jakości snu, a nawet niewielkie zaburzenia mogą być bardzo niekorzystne. Dlatego właśnie Samsung ułatwił łączenie zegarka Galaxy Watch z szeroką gamą urządzeń. Gdy Galaxy Watch wykryje, że użytkownik zasnął, aplikacja SmartThings może automatycznie wyłączyć sparowane z nią urządzenia, by stworzyć środowisko bardziej sprzyjające odpoczynkowi. Tryb uśpienia szybko wycisza powiadomienia i przyciemnia wyświetlacze telefonu i zegarka, a interfejs One UI 5 Watch aktywuje czujnik podczerwieni, gasząc zielone diody, by zminimalizować dyskomfort podczas snu.

Mądrzejszy partner w dbaniu o sprawność fizyczną

Dostępne w zegarku Galaxy Watch spersonalizowane narzędzia monitorowania biegu dostępne zostały uzupełnione o funkcje pomiaru stref obciążenia serca – w tym o analizę biegu w czasie rzeczywistym i o indywidualny program treningu interwałowego. Te nowe funkcje analizują indywidualne możliwości fizyczne[4] i ustawiają pięć optymalnych poziomów intensywności treningu (rozgrzewka, spalanie tłuszczu, trening cardio, ciężki trening i maksymalny wysiłek). Dzięki temu użytkownicy mogą wyznaczać własne cele w oparciu o ich umiejętności – od spalania tłuszczu po wydajny trening cardio.

 

Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu z zegarkiem Galaxy Watch Pro mogą spodziewać się dodatkowych korzyści, począwszy od rozszerzonego treningu na trasie, który teraz obsługuje tryb biegu i chodu obok dostępnych wcześniej opcji wycieczek pieszych i rowerowych. Użytkownicy zegarków Galaxy Watch Pro mogą też wyszukiwać informacje, łącząc się z bazą danych plików GPX bezpośrednio z aplikacji Samsung Health, a także otrzymywać rekomendacje nowych tras w oparciu o dane wejściowe, takie jak lokalizacja, czas, opinie lub popularność[5].

Bezpieczeństwo przede wszystkim, zawsze aktywna ochrona

One UI 5 Watch zawiera również udoskonalone narzędzia zapewniające większy komfort i bezpieczeństwo. Aktualizacje funkcji SOS umożliwiają bezpośrednie skomunikowanie się zegarka z numerem alarmowym w celu przekazania informacji o lokalizacji użytkownika[6], a także natychmiastowy dostęp do informacji medycznych użytkownika. Ponadto, w zegarkach użytkowników w zaawansowanym wieku[7] domyślnie włączana jest teraz funkcja wykrywania upadków, by zmniejszyć ryzyko opóźnienia w nadejściu pomocy. To tylko kilka przykładów ciągłych starań firmy Samsung o poprawę bezpieczeństwa użytkowników.

 

Interfejs One UI 5 Watch będzie udostępniony początkowo w debiutujących jeszcze w tym roku zegarkach z serii Galaxy Watch, a kolejne aktualizacje zostaną zapowiedziane wkrótce. Użytkownicy zegarków Galaxy Watch5 i Galaxy Watch4 w Stanach Zjednoczonych i Korei mogą zarejestrować się w programie „beta”  dostępnym w aplikacji Samsung Members.

[1] Dostępność funkcji zależy od rynku, dystrybutora, modelu i sparowanego smartfonu. Funkcje te nie są przeznaczone do stosowania w diagnostyce chorób lub innych stanów, ani w leczeniu, łagodzeniu lub zapobieganiu chorobom.

[2] Wymienione funkcje zostaną dodane wraz z aktualizacją systemu do One UI5 , której udostępnienie planowane jest w tym roku. Finalne nazewnictwo funkcji może różnić się od nazw podanych w niniejszej informacji.

[3] By poznać swój wzorzec snu, użytkownik musi spać z zegarkiem na nadgarstku przez co najmniej 7 nocy, a następnie wypełnić ankietę.

[4] Po 10 minutach biegu Galaxy Watch oblicza indywidualne strefy tętna na podstawie pułapu tlenowego (VO2max) oraz wartości progowych natlenienia i niedotlenienia.

[5] Dostępne w sparowanym smartfonie. Wybraną trasę można wyświetlić na zegarku.

[6] Wysłanie alarmu wymaga dostępności sieci. Przeszkody na drodze sygnałów satelitarnych mogą wpływać na dokładność wskazań systemu GPS.

[7] 55 lat i powyżej. Na podstawie wieku zarejestrowanego na koncie Samsung.

ŹRÓDŁOSamsung