W okresie wakacji, jak co roku, do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance z prośbą o pomoc zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to czas wytężonej pracy dla osób pracujących w firmach specjalizujących się w usługach assistance. W bieżącym roku o pomoc poprosiło niemal tyle samo osób co w ubiegłym roku.
– Przeprowadzone tuż przed sezonem wakacyjnym badanie dotyczące planów wakacyjnych Polaków pokazało, że do miejsca wypoczynku własnym samochodem zamierzało dotrzeć 64 proc. (spadek o 6 p.p. w porównaniu do 2017 roku) osób wybierających się na wakacje w Polsce oraz 23 proc. (spadek o 4 p.p.) wyjeżdzających za granicę. Pomimo spadku popularności dojazdu własnym autem jest ono nadal ulubionym środkiem wakacyjnego transportu. W Centrum Operacyjnym odnotowaliśmy nieznaczny wzrost liczby zgłoszeń – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
Awarie główną przyczyną zgłoszeń
Analiza danych zebranych przez Mondial Assistance pokazuje, że w lipcu i sierpniu dominującą przyczyną zgłoszeń do Centrum Operacyjnego była awaria samochodu. Na terenie Polski było to 70 proc. zgłoszeń, a za granicą 76 proc.
– Kolejną przyczyną były wypadki. Stanowiły 25 proc. zgłoszeń z terenu Polski, a za granicą 13 proc. Na trzecim znalazły się kradzieże. Interesującym wydaje się fakt, że ich liczba na terenie Polski spadła o 44 p.p., a za granicą wzrosła o 62 p.p. – dodaje Piotr Ruszowski
Kierowcy, którzy w minione wakacje korzystali z usług pomocowych najczęściej potrzebowali pomocy związanej z holowaniem pojazdu. W Polsce było to 59 proc. zgłoszeń, a za granicą 49 proc.
Gdzie potrzebowaliśmy pomocy?
Najwięcej wezwań assistance drogowego pochodziło z terenu Niemiec (26 proc.), Chorwacji (13 proc.) oraz Włoch (8 proc.).
– Niemcy zawsze znajdują się w czołówce krajów, z których przyjmujemy najwięcej zgłoszeń. Jednak powodują to wyjazdy zarobkowe, a nie wakacyjne. Za to Chorwacja jako jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków jest krajem do którego najczęściej wybieramy dojazd własnym samochodem – dodaje Piotr Ruszowski.
W Polsce najczęściej z usług pomocowych korzystaliśmy w województwie mazowieckim
(18 proc.), śląskim (9 proc.) dolnośląskim (7 proc.) oraz pomorskim (7 proc.).