Maskotki Misia Ratownika trafiły do służb ratowniczych

24 czerwca na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej odbyła się uroczystość, podczas której Stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” przekazało 100 tys. maskotek Misia Ratownika wszystkim służbom ratowniczym w Polsce. Partnerem strategicznym stowarzyszenia jest Grupa PZU.

20150624_140139Miś Ratownik to przytulanka, która uosabia w świadomości dziecka domowe ciepło, poczucie serdeczności i bliskości rodziców, czyli wszystko to, co dziecko traci w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w stresie towarzyszącym wypadkowi, gdy potrzeba znalezienia zastępczego źródła oparcia, staje się konieczna do emocjonalnego przetrwania, Miś Ratownik jest więcej niż użyteczny. Jego przydatność potwierdzona w pracy służb ratownictwa (lekarzy, policjantów, strażaków) pozwala nazwać maskotkę “apteczką pierwszej pomocy psychologicznej”.

– Inicjatywa stowarzyszenia „MRD” i Grupy PZU uświadamia jak istotna jest dbałość o dziecko dotknięte tragedią. A publicznym funkcjonariuszom, którzy jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku, przypomina aby w swoich profesjonalnych działaniach ratujących zdrowie i życie, uwzględniali również sferę przeżyć psychicznych ich najmłodszych ofiar – dodaje Michał Witkowski, rzecznik prasowy Grupy PZU.

Stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” to działająca od 1999 roku pozarządowa organizacja humanitarna, której głównym celem statutowym jest działalność profilaktyczna zmierzająca do zmniejszenia liczby wypadków, zwłaszcza tych z udziałem dzieci, oraz praktyczna pomoc psychologiczna dla ofiar tragicznych zdarzeń.

PZU wraz ze Stowarzyszeniem realizuje wieloletni program prewencyjny w zakresie profilaktyki zdrowotnej i leczenia następstw wypadków drogowych u dzieci.

Program obejmuje kompleksową opiekę rehabilitacyjno-psychologiczną dla dzieci w Ośrodku Terapeutycznym w Dźwirzynie k/Kołobrzegu (tzw. Dom Misia Ratownika) oraz produkcję i dystrybucję maskotek Misia Ratownika do służb ratowniczych i Policji w całej Polsce. Podczas dzisiejszego wydarzenia obecna była Teresa Piotrowska, szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz przedstawiciele miasta Bydgoszcz.

źródło: PZU