Kierowcy z województw dolnośląskiego, pomorskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego – powodują najwięcej szkód z komunikacyjnego OC – wynika z ostatniej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętając, że przełom wiosny i lata jest rekordowy pod względem liczby szkód zgłaszanych do ubezpieczycieli za wypadki drogowe – warto, przed wyjazdem na wakacje, zaopatrzyć się w bezpłatną aplikację ‘Na wypadek’, przypomina UFG. Aplikacja asystuje kierowcy w stresującym momencie tuż po kolizji i pomaga zebrać niezbędne informacje. Analiza danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, prowadzonej przez Ośrodek Informacji UFG*, pokazuje że wskaźnik liczby szkód z ubezpieczeń OC (przypadający na pojazd zarejestrowany w danym województwie) jest najwyższy w: Dolnośląskiem, Pomorskiem, Mazowieckiem i Zachodniopomorskiem – czyli regionach chętnie odwiedzanych podczas wakacyjnych podróży. Z kolei najbezpieczniejsze pod tym względem (najmniejsza liczba szkód z OC/pojazd) są województwa: lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.
Z publikowanego wcześniej raportu Funduszu wynika, że za wypadki drogowe które wydarzyły się w maju, czerwcu i lipcu ubiegłego roku do ubezpieczycieli trafiło – więcej niż przeciętnie – bo po ponad 70 tysięcy szkód z polis OC, w każdym z tych miesięcy.
– W czasie wakacji – gdy częściej podróżujemy, jesteśmy poza domem i mamy ograniczony dostęp do swojej dokumentacji ubezpieczeniowej – warto mieć w telefonie aplikację ‘Na wypadek’ – mówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – Zaraz po wypadku trudno przychodzi klarowne myślenie, jednak właściwe udokumentowanie tego co się zdarzyło jest kluczowe dla późniejszego procesu likwidacji szkody. Od kilku miesięcy UFG udostępnia bezpłatną aplikację, którą ma pomóc kierowcom w tej sytuacji. Dlatego warto zainstalować ją w swoim urządzeniu mobilnym i mieć gotową na wypadek, gdyby kiedykolwiek była nam potrzebna – proponuje.
Dzięki aplikacji UFG ‘Na wypadek’ kierowca prowadzony jest krok po kroku przez listę niezbędnych czynności, które należy wykonać po wypadku drogowym, takich jak: dokumentowanie danych uczestników zdarzenia i okoliczności samej szkody; wykonanie zdjęć obrazujących uszkodzenia czy zebranie innych informacji niezbędnych do tzw. wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Aplikacja podpowie również m.in.:
- czy konieczne jest wezwanie policji,
- jak poprawnie wykonać zdjęcia uszkodzeń w pojazdach,
- jakie inne informacje, o których kierowcy często zapominają, należy też zebrać, np.: typ drogi, czy ma pobocze, ograniczenia prędkości, ile osób podróżowało w drugim aucie, współrzędne geograficzne miejsca zdarzenia (GPS) etc.
Ponadto dzięki zeskanowaniu kodów QR z dowodów rejestracyjnych uczestników zdarzenia – automatycznie zebrane zostaną poprawne dane o ubezpieczeniu pojazdów uczestniczących w wypadku. Wszystkie informacje zostają zapisane w telefonie i można je też przesłać na dowolny adres mailowy. Powyższa dokumentacja pomaga w zgromadzeniu danych niezbędnych do ‘wspólnego oświadczenia o wypadku drogowym’, jednak już sam druk należy wypełnić ręcznie i podpisać. Dodatkową funkcją aplikacji jest możliwość otrzymania z UFG informacji o swoich polisach oraz przypomnienie o dacie ich wygaśnięcia czy zbliżającym się terminie przeglądu technicznego. Wystarczy by posiadacz pojazdu wprowadził do aplikacji dane z dowodu rejestracyjnego (za pomocą kodu QR).
Aplikacja jest bezpłatna, działa w systemach Android oraz iOS i można ją pobrać z platform: App Store i iTunes. Na www.youtube.com dostępny jest też film opisujący jej działanie i możliwości. Dotychczas aplikacja ‘Na wypadek’ zainstalowana została na prawie 30 tysięcy urządzeniach, w obu systemach. Aplikacja jest kontynuacją innej, wcześniej udostępnionej – ‘UFG Baza’, która pozwala sprawdzić OC danego pojazdu bezpośrednio na drodze (gdy nie wiadomo czy inni uczestnicy wypadku mają wykupione OC lub wsiadając, jako kierowca, do pojazdu co do którego chcemy się upewnić czy ma tę obowiązkową polisę).
Na koniec 2014 roku w bazie Ośrodka Informacji UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC – dla 20,86 mln pojazdów (przed rokiem 20,17 mln) oraz AC – dla 4,65 mln pojazdów (odpowiednio 4,36 mln), a ponadto informacje o wypłatach odszkodowań z tych polis (OC i AC) na łączną sumę ponad 7,4 mld złotych. W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy OI UFG ponad 140 mlnzapytańo szkody i historię ubezpieczenia kierowców oraz posiadaczy pojazdów.
źródło: UFG