Końcówka roku to dla wielu przedsiębiorców okres nadziei, że nadchodzące dwanaście miesięcy będzie zupełnie inne od właśnie mijających. Wchodząc w nowy rok warto pomyśleć o przyszłości i rozwoju firmy, ale także zadbać o ochronę obecnego majątku oraz pracowników. W tym zadaniu mogą pomóc ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla firm z segmentu MSP.
Mądrze prowadzony biznes musi być odporny na wszelkiego rodzaju wstrząsy i problemy. Jednak jak pokazał tegoroczny kryzys spowodowany pandemią COVID-19, nie wszystkie zagrożenia można skutecznie przewidzieć i się na nie przygotować. W 2020 r. polskie firmy stanęły przed zupełnie nowymi wyzwaniami, a przecież już wcześniej mierzyły się z wieloma problemami. Wiele branż musiało niemalże z dnia na dzień znaleźć sposób na przetrwanie kolejnych miesięcy. Jednocześnie w tym czasie wzrosło znaczenie ubezpieczeń, które pomagają przedsiębiorcom skupić się na utrzymaniu biznesu. Firmy ubezpieczeniowe oczywiście też uważnie przyglądały się sytuacji na rynku i wprowadziły wiele ułatwień dla firm z sektora MSP.
– Widzimy, jak zmieniły się potrzeby naszych klientów. Wielu z nich pracuje obecnie w trybie zdalnym lub w modelu hybrydowym. W tym też kierunku postanowiliśmy dostosować nasze produkty. Mogą oni liczyć na specjalne, niedostępne do tej pory rozwiązania, takie jak przygotowana ochrona na wypadek zmian w prowadzonej przez klienta działalności. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku. – powiedział Andrzej Olechniewicz, dyrektor operacyjny w Biurze Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warcie.
Ochrona home office
Standardowo polisę mienia zawiera się na rok i dotyczy ona konkretnego miejsca prowadzenia działalności. Deklaruje je przedsiębiorca przy zawarciu umowy ubezpieczenia wraz z zabezpieczeniami, jakie mają zastosowanie w zgłoszonej lokalizacji. W przypadku rozwiązania Warty, przedsiębiorca może rozszerzyć ochronę o szkody w lokalizacjach, w których już prowadził działalność zgodnie z deklaracją we wniosku, a których nie wpisał do niego, a także o mieszkania pracowników. Polisa zadziała w przypadku szkody w każdym miejscu, z którego będzie prowadził on i jego zespół działalność, również w domu. Zmiany lokalizacji nie wymagają wprowadzania modyfikacji w polisie czy specjalnych deklaracji. Wystarczy wykupić pakiet bezpieczeństwa mienia, którego koszt to zaledwie kilkadziesiąt zł w przypadku rocznej polisy.
– Zakres takiego ubezpieczenia jest bardzo szeroki. W praktyce oznacza to, iż uszkodzenie czy też kradzież np. sprzętu pracodawcy podczas home office jego pracownika jest także objęte polisą. Rozszerzenie działa w obrębie ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku, ubezpieczenia mienia od wszystkich zdarzeń losowych oraz stacjonarnego sprzętu elektronicznego – dodaje Andrzej Olechniewicz.
Ochrona pracowników
Również w ubezpieczeniach na życie dla firm z segmentu MSP pojawiły się rozwiązania, dopasowane do obecnych potrzeb zatrudnianych osób. Kluczową obecnie kwestią jest ochrona pracowników związana z zachorowaniem na COVID-19. W ostatnim czasie widać większe zainteresowanie świadczeniami zdrowotnymi, takimi jak: wypłata pieniędzy w związku z pobytem w szpitalu czy poważnym zachorowaniem. Potwierdzają to także wyniki badania opracowanego przez Deloitte w ramach indeksu niepokoju, z którego wynika, że 63 proc. Polaków boi się o zdrowie własne a ponad 4/5 konsumentów martwi się o zdrowie swojej rodziny[1]. – Oczywiście tzw. zakres rodzinny, czyli np. wypłata pieniędzy po urodzeniu dziecka czy ochrona finansowa rodziny w sytuacji śmierci pracownika, nadal jest niezwykle istotny dla klientów. Jednak coraz więcej osób jest świadomych, że polisa grupowa na życie powinna ich wesprzeć także w momencie, kiedy sami nie będą mogli świadczyć pracy ze względów zdrowotnych – mówi Sylwester Janiak, dyrektor zarządzający w Departamencie Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych w Warcie.
Ze względu na ograniczenie kontaktów klienci Warty otrzymali do dyspozycji szereg ułatwień pozwalających im na kontakt z firmą oraz swoim agentem w sposób zdalny. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest aplikacja eDeklaracja, która pozwala na zdalne przystąpienie przez pracowników i członków ich rodzin do ubezpieczenia grupowego. – W połączeniu z naszymi innymi systemami stanowią one szczególną pomoc w sytuacji rozproszonego zespołu lub gdy pracownicy pracują zdalnie. Z kolei ubezpieczenie grupowe na życie Warty to rozwiązanie dla firm zatrudniających już od 3 osób, które będzie stanowić wsparcie finansowe w wielu sytuacjach losowych, także spowodowanych COVID-19. – dodaje Sylwester Janiak.
[1] Deloitte, Global State of the Consumer Tracker, grudzień 2020.