Ostatnie miesiące to trudny okres dla polskich uzdrowisk. Przez pandemię były zamknięte. Teraz czas na powrót do sprawnego funkcjonowania. W tych okolicznościach 100 tysięcy złotych z konkursu EKO HESTIA SPA będzie jeszcze większym wsparciem niż zazwyczaj.
EKO HESTIA SPA to jedyny w naszym kraju konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk. Trwa właśnie jego jubileuszowa, piąta edycja. Oceniane są w niej najciekawsze eko-inicjatywy zrealizowane przez polskie uzdrowiska w latach 2015-2019. Właśnie zakończono etap kwalifikacyjny. Już wiemy, że w tym roku w konkursowe szranki stanie 10 znanych polskich uzdrowisk: Świnoujście (woj. zachodniopomorskie), Bystrzyca Kłodzka i Duszniki-Zdrój (woj. dolnośląskie), Rabka-Zdrój, Muszyna i Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie), Dębica i Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie), Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie) oraz Augustów (woj. podlaskie).
– Dla wszystkich polskich uzdrowisk, całkowicie zamkniętych dla kuracjuszy na czas pandemii, ostatnie miesiące to niezwykle ciężki okres i wyjątkowe, bezprecedensowe doświadczenie. Mimo znacznie uszczuplonych budżetów, wiele z nich nie zrezygnowało jednak z wcześniejszych planów inwestycyjnych i działań, związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska oraz ekologią. Konkurs EKO HESTIA SPA ma w związku z tym dla nas wszystkich, zwłaszcza w tak trudnym czasie, wyjątkowe znaczenie. Nie tylko pokazuje najlepsze pomysły i nowatorskie rozwiązania proekologiczne polskich uzdrowisk, ale i tworzy w tym zakresie katalog dobrych praktyk, godnych naśladowania przez wszystkie samorządy, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny.
Wspólnie dbać o środowisko
Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa wynosi, jak co roku, 100 tysięcy złotych. Zwycięskie uzdrowisko przeznaczy ją na realizację kolejnych pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Dla ścisłych finalistów przyznane będą też dodatkowe nagrody w postaci specjalistycznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.
– Jesteśmy jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym, którego główna siedziba zlokalizowana jest w uzdrowisku. Dlatego jeszcze bardziej rozumiemy potrzebę dbania o środowisko. W ERGO Hestii codziennie pracujemy nad zminimalizowaniem negatywnego wpływu na środowisko. Wiemy jednak, jak ważne jest zachęcenie do tego innych. Dlatego już po raz piąty nagrodzimy uzdrowisko, które chętnie i skutecznie działa w zakresie ekologii – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.
Czas na piątego laureata
W czterech poprzednich edycjach konkursu uczestniczyły łącznie 24 uzdrowiska. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów, w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój, w roku 2018 – Inowrocław, a rok temu zwycięzcą został Lądek-Zdrój. Dotychczasowi laureaci nie mogą startować w konkursie.
Więcej informacji o konkursie oraz skład komisji konkursowej można znaleźć na stronie SGU RP.
Rozstrzygnięcie V edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2020 roku. Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu.
EKO HESTIA SPA to jedyny w naszym kraju konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk. Co roku nagradzamy kompleksowe, systematyczne i długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Istotne jest również to, czy uzdrowiska biorą udział w edukacji ekologicznej lokalnej społeczności.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem konkursu oraz fundatorem nagród jest sopocka Grupa ERGO Hestia. Od samego początku merytorycznym partnerem jest największa polska organizacja zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.