AUDIODESKRYPCJA – festiwal Millennium Docs Against Gravity bez barier

Aleksandra Lewko, specjalista ds. kultury w Departamencie Public Relations Banku Millennium

Bank Millennium, sponsor tytularny największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – Millennium Docs Against Gravity, podczas jego 16. edycji umożliwił osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu uczestnictwo w festiwalu. Mogli oni oglądać wybrane filmy z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją i wersją lektorską w aplikacji AudioMovie na smartfonach. Audiodeskrypcja odtwarza i synchronizuje z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu podczas seansu w kinie to w Polsce widok raczej niespotykany. Kina w Polsce nie są przystosowane do ich potrzeb. Barierą są nie tylko kwestie architektoniczne, ale także techniczne. Postanowiliśmy je przełamać podczas festiwalu. Wyszliśmy z założenia, że osoby z niepełnosprawnościami mają dokładnie takie same potrzeby jak inni ludzie – chcą uczestniczyć w kulturze i oglądać filmy. Doszliśmy też do wniosku, że nie chcemy organizować specjalnych seansów, które mogłyby dodatkowo stygmatyzować osoby niepełnosprawne, ale umożliwić im oglądanie filmów dokładnie na tych samych zasadach, w tych samych godzinach i w tych samych salach kinowych, co pozostali widzowie. Na tym przecież polega integracja. Wzięliśmy też pod uwagę osoby starsze, które również miewają problemy ze słuchem i czytaniem w kinie napisów.

W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z niepełnosprawnością wzroku, 800 tys. z niepełnosprawnością słuchu i ponad 6 mln z niedosłuchem. Osoby te są w zasadzie wykluczone z części życia kulturalnego, choć mają te same pasje i potrzeby, co inni. Badania przeprowadzone przez AudioMovie pokazują, że osoby niewidome chodzą do kina z tych samych powodów, co osoby widzące i bez dostępu do tej formy kultury czują się społecznie wykluczone. Wśród nich są również osoby starsze. Według badań, ponad 96% seniorów chętnie wybrałoby w kinie wersję lektorską i dubbing zamiast napisów, a 82% chciałoby podczas seansu korzystać z aplikacji AudioMovie. Również 87% badanych osób z niepełnosprawnością wzroku chciałoby korzystać z tej aplikacji.

Podczas tegorocznego festiwalu zwróciliśmy szczególną uwagę na dostępność filmów dla osób z niepełnosprawnością wzrokową i słuchową. W realizacji zadania pomógł nam system audiodeskrypcji AudioMovie na który składają się: aplikacja na smartfony i tablety oraz system dystrybucji w chmurze. Wszystko opiera się na pomyśle „przynieś do kina własne urządzenie i słuchaj na nim lektora i ścieżki dźwiękowej”. To bardzo komfortowe i dyskretne rozwiązanie. Audiodeskrypcja polega na przekazywaniu głosem, przez słuchawki, werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną mogą zrozumieć wyświetlany film.

Aby dotrzeć do grupy docelowej skupiliśmy się na wielokanałowej komunikacji prowadzonej wspólnie z partnerami projektu. Skupiliśmy się na aspekcie edukacyjnym, uświadomieniu skali problemu oraz potrzebach i możliwość integracji. Przygotowaliśmy  specjalny spot zatytułowany „Osoby niewidome widzą na głos”, promujący audiodeskrypcję i w metaforyczny sposób zwracający uwagę na sposób, w jaki osoby z niepełnosprawnością oglądają filmy.

Projekt „Osoby niewidome widzą na głos” był sponsorowany przez Bank Millennium i realizowany wspólnie przez cztery podmioty: Bank Millennium, Against Gravity (organizatora festiwalu), AudioMovie (wspólne przedsięwzięcie Fundacji Siódmy Zmysł, Instytutu EMAG, Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka) i Agencję reklamową Change Serviceplan. Do projektu zostały zaproszone lokalne organizacje pozarządowe, ośrodki, biura osób niepełnosprawnych na uczelniach i środowiskowe grupy dyskusyjne, działające na rzecz  osób niewidomych w Warszawie i we Wrocławiu. Dla komfortu i bezpieczeństwa widzów z niepełnosprawnościami przeszkolono 30 wolontariuszy, którzy pomagali osobom niepełnosprawnym poruszać się w kinach. Powstał również specjalny odcinek „jakbyniepaczec.pl” – popularnego i opiniotwórczego kanału na YouTube, z gościnnym udziałem Tomasza Raczka (krytyka filmowego) i Kuby Frańka (niewidomego pracownika Polskiego Związku Niewidomych, który prowadzi program „Razem bez barier” na antenie TVP3 Kielce).

Exit mobile version