Fundacja Banku Millennium wspiera domową edukację finansową dzieci

Paulina Wołosz-Sitarek, członek zarządu Fundacji Banku Millennium

Paulina Wolosz-Sitarek, Bank Millennium

W ramach „Finansowego Elementarza”, autorskiego programu edukacji finansowej przedszkolaków, Fundacja Banku Millennium przygotowała cykl animowanych filmów o przygodach Pana Sebastiana, wspierając tym samym rodziców w domowej edukacji przedszkolaków w czasie pandemii. Fundacja stworzyła też e-poradnik dla rodziców „Jak uczyć dzieci finansów” oraz serię wywiadów video z psychologiem na tematy związane ze specyfiką edukacji finansowej dzieci w wieku przedszkolnym.

Ta nowa formuła zajęć edukacyjnych jest specjalną propozycją Fundacji Banku Millennium na czas trudnej sytuacji związanej z koronawirusem. Dotychczas „Finansowy Elementarz” był dostępny w placówkach Banku Millennium i podczas warsztatów w przedszkolach, teraz Pan Sebastian może być w każdym domu. Fundacja postanowiła przygotować „Finansowy Elementarz” w formie online, aby zwiększyć jego dostępność i dotrzeć do jak największej liczby małych dzieci. Dzięki temu rodzice otrzymują gotowe materiały edukacyjne, które pomagają angażować najmłodszych i ułatwiają przyswajanie podstawowych informacji z zakresu finansów.

Jedną z cech dzieci w wieku przedszkolnym jest naturalna ciekawość. Jest to tak zwany okres wrażliwy, w którym dzieci z łatwością, czasem bez wysiłku, przyswajają nowe wiadomości i umiejętności. Zaciekawienie dzieci budzi również to, z czym mają styczność na co dzień, jak choćby pieniądze. Edukacja finansowa powinna więc być ważnym elementem nauki i poznawania świata przez dziecko. Jak to robić, od lat podpowiada Fundacja Banku Millennium, zapraszając tym razem rodziców do obejrzenia i wysłuchania serii wywiadów poradnikowych. To rozmowy z ekspertką, neuropedagogiem, dostępne na kanale Fundacji Banku Millennium na YouTube.

„Finansowy Elementarz” Fundacji Banku Millennium to autorski program edukacji finansowej przedszkolaków rozpoczęty w 2016 roku. W ramach programu, podczas 2200 warsztatów przeszkolono już ponad 53 tys. dzieci w 630 przedszkolach w całej Polsce. Częścią oferty programu jest cykl książeczek „Finansowy Elementarz” do nauki finansów dla najmłodszych. Składa się z czterech części: „Pierwsze zakupy”, „Pierwsze oszczędności”, „Opowieść o banku” i „Bezpieczne bankowanie w sieci”.

Fundacja udostępnia wszystkie materiały edukacyjne w wersji cyfrowej. Cztery odcinki „Finansowego Elementarza” w formie animowanego filmu oraz rozmowy z psychologiem są dostępne na kanale YouTube Fundacji, a poradnik dla rodziców „Jak uczyć dzieci finansów” na stronie internetowej Fundacji.

ŹRÓDŁOFundacja Banku Millennium