W wybranych oddziałach banku trwa pilotaż innowacyjnej obsługi osób głuchych i słabosłyszących. Pracownicy placówek zostali przeszkoleni z podstaw języka migowego i zasad komunikacji. Rozmowę z klientem umożliwia usługa tłumacza online. To kolejne działanie banku, które pozwala na komfortową rozmowę z doradcą i obsługę wszystkich klientów na jednakowym poziomie.
Wybrani pracownicy oddziałów na szkoleniu zostali zapoznani ze środowiskiem głuchych i słabosłyszących oraz z problemami, jakie napotykają. Poznali również różnicę w sposobie komunikacji z użyciem Polskiego Języka Migowego, Systemu Migowo Językowego, czytania z ust oraz komunikacji na piśmie, co pozwoliło zrozumieć jak wygląda komunikacja między Głuchymi. Szkolenie obejmowało też zasady savoir vivre oraz etykę środowiska głuchych. Pracownicy nauczyli się także podstawowych znaków języka migowego. Pilotaż usługi to jedynie krok, który pozwoli w dalszych etapach rozwinąć obsługę klientów w języku migowym w pozostałych kanałach kontaktu z Bankiem.
Szacuje się, że kilkaset tysięcy osób w Polsce, to osoby z dysfunkcją słuchu. Ojczystym językiem głuchych i słabosłyszących jest Polski Język Migowy, który ma odrębną od polskiego gramatykę i składnię. Po zakończeniu pilotażu zostaną przygotowane rekomendacje o rozszerzeniu obsługi na pozostałe kanały kontaktu Klienta z bankiem, np. infolinię. Obecnie 80 proc. oddziałów PKO Banku Polskiego przystosowanych jest pod względem architektonicznym do potrzeb osób niepełnosprawnych.