Nowe rozwiązanie o nazwie „Santander One Pay FX”, umożliwia klientom wykonywanie międzynarodowych przelewów pieniężnych w dniu następnym, a w wielu przypadkach nawet tego samego dnia.
Z rozwiązania mogą korzystać klienci detaliczni w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Polsce. Na rynku polskim usługa będzie dostępna także dla klientów biznesowych. W kolejnych miesiącach zaplanowano wdrożenie w kolejnych krajach.
Usługa jest szybsza, a ponadto klient widzi dokładną kwotę w walucie docelowej, jaką otrzyma beneficjent, jeszcze przed zatwierdzeniem przelewu.
Banco Santander poinformował o uruchomieniu nowej usługi płatności zagranicznych, wykorzystującej technologię blockchain. Z rozwiązania mogą korzystać klienci indywidualni w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Polsce. W Polsce, w ramach pilotażu, nowe rozwiązanie, usprawniające realizację płatności zagranicznych dostępne jest dla klientów indywidualnych, a także biznesowych.
W najbliższym czasie usługa będzie sukcesywnie wdrażana w kolejnych krajach.
Nowe rozwiązanie o nazwie „Santander One Pay FX” umożliwia realizowanie płatności międzynarodowej w dniu następnym, a w wielu przypadkach nawet tego samego dnia. Ponadto klienci będą informowani, jaka dokładnie kwota w walucie docelowej wpłynie na konto beneficjenta, jeszcze przed wykonaniem przelewu.
W najbliższym czasie Banco Santander będzie rozwijał dodatkowe funkcjonalności płatności. Jeszcze przed wakacjami, w niektórych krajach zaoferuje natychmiastowe płatności międzynarodowe, znacznie szybsze niż dotychczas funkcjonujące.
Wprowadzając „Santander One Pay FX” Grupa Santander jest pierwszym bankiem, który wdraża usługi płatnicze oparte o blockchain jednocześnie w wielu krajach.
Ana Botín, Przewodnicząca Banco Santander powiedziała:
„Usługa One Pay FX jest oparta na technologii blockchain i umożliwia szybkie, proste i bezpieczne płatności międzynarodowe – zapewniając wartość, przejrzystość, wiarygodność i poziom obsługi, których oczekują klienci od banku takiego, jak Santander. Od dziś klienci Santander w Wielkie Brytanii mogą korzystać z One Pay, aby wykonywać płatności w do innych krajów europejskich i USA. Klienci w Hiszpanii mogą realizować płatności do Wielkiej Brytanii i USA, natomiast klienci w Brazylii i Polsce – przelewy do Wielkiej Brytanii. Płatności do krajów europejskich są realizowane w ciągu tego samego dnia. W pierwszym półroczu 2018 r. planujemy też uruchomić płatności natychmiastowe w kilku krajach. W ten sposób chcemy wspierać tysiące klientów, którzy codziennie wykonują płatności międzynarodowe. W najbliższych miesiącach będziemy rozszerzać zakres tej usługi o kolejne waluty i kraje docelowe.
Blockchain daje nam bardzo wiele możliwości do optymalizacji naszych usług – Santander One Pay FX to pierwsza z wielu takich aplikacji.”
W tej technologii Klienci Banku Zachodniego WBK mogą wykonywać określone płatności międzynarodowe do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem bankowości internetowej. Bank planuje systematycznie poszerzać usługę, po przelewach do Wielkiej Brytanii zamierza udostępnić przelewy z Wielkiej Brytanii do Polski, następnie do Hiszpanii.
– Bank Zachodni WBK aktywnie uczestniczy w procesie digitalizacji polskiego sektora bankowego. Naszym priorytetem jest zapewnianie klientom najlepszych doświadczeń w korzystaniu z usług finansowych, dlatego inwestujemy w rozwój kanałów zdalnych, zapewniając użytkownikom wygodny dostęp do różnorodnych form płatności online. Konsekwentnie stawiamy na innowacje, takie jak rozwiązanie Santander One Pay FX, wyznaczając nowe standardy usług. Przyspieszenie procesowania płatności międzynarodowych dzięki technologii blockchain stanowi wartość dodaną dla naszych klientów. Wierzę, że rozwiązania tego typu zyskają uznanie naszych klientów i wzmocnią ich relacje z bankiem.- powiedział Michał Gajewski, prezes Banku Zachodniego WBK
Nowe rozwiązanie wykorzystuje aplikację xCurrent opartą na technologii rejestrów rozproszonych (distributed ledgers), opracowanych przez Ripple z siedzibą w Kalifornii. InnoVentures, należący do Santander fundusz venture capital operujący kwotą 200 mln USD i działający w sektorze fintech zainwestował w Ripple w 2015 r. Łącznie fundusz zainwestował w ponad 20 nowo utworzonych start-upów, które zajmują się sztuczną inteligencją, technologiami big data i blockchain, płatnościami, doradztwem finansowym, finansowaniem MŚP oraz udzielaniem kredytów na zakup samochodu i kredytów hipotecznych.