Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że pod koniec stycznia 2020 roku liczba terminali do obsługi płatności bezgotówkowych zainstalowanych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa na terenie całego kraju przekroczyła 250 tys. Aż 65% z nich znajduje się w ośrodkach poniżej 100 tys. mieszkańców, dzięki czemu osoby zamieszkujące wsie i mniejsze miasteczka zyskują większą swobodę wyboru środka płatności.
Bardzo się cieszymy, że Program Polska Bezgotówkowa rozwija się tak prężnie i trafia także do tych regionów Polski, które w największym stopniu potrzebują zmiany cywilizacyjnej przynoszonej przez płatności bezgotówkowe – powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Wpływa to pozytywnie na rozwój lokalnych przedsiębiorstw i punktów handlowo-usługowych, które szczególnie w mniejszych miejscowościach pełnią rolę centrum lokalnej aktywności.
Do regionów, w których odsetek terminali zainstalowanych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa jest najwyższy, należą województwa: mazowieckie (15,19%), śląskie (11,55%), wielkopolskie (9,49%)
i małopolskie (9,32%), natomiast do tych z najniższą liczbą zaliczają się województwa świętokrzyskie (2,86%), podlaskie (2,84%), opolskie (2,76%) i lubuskie (2,48%). Terminale zainstalowane w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zrealizowały dotychczas ponad 187,5 mln transakcji, za łączną kwotę blisko 10 mld złotych.
Nadal jednak widzimy potrzebę zwiększenia dotarcia do przedsiębiorców, którzy prowadzą lokale handlowo-usługowe w mniejszych miejscowościach i miasteczkach, aby pokazać im jaką wartość dla ich biznesu będzie niosła instalacja terminala płatniczego. W rozmowach z przedstawicielami różnych branż, którzy na taki krok się zdecydowali, wyraźnie wybrzmiewa zadowolenie, że dzięki otwarciu się przez nich na płatności bezgotówkowe ich klienci mogą wybrać, czy wolą zapłacić kartą, czy gotówką – powiedział dr Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Według najnowszych statystyk zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski pod koniec grudnia 2019 roku liczba terminali POS w Polsce w III kwartale minionego roku wyniosła już ponad 867 tys.
i nieustannie rośnie. Ponadto, od marca 2019 roku praktycznie wszystkie zainstalowane terminale umożliwiają płatności zbliżeniowe.