Ogłoszenie nominacji do Nagrody Literacka Podróż Hestii jest co roku ważnym punktem w kalendarzu polskiego rynku książki oraz środowiska literackiego. W 5. edycji konkursu wyłoniono 5 najciekawszych polskich książek z kategorii fiction, napisanych z myślą o dzieciach i młodzieży. Autorka lub autor jednej z książek otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. złotych.
Do 5. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii zgłoszono rekordową liczbę tytułów, dając w ten sposób Kapitule możliwość przekrojowego zapoznania się z tym, co dzieje się na polskim rynku wydawniczym dla dzieci i młodzieży. Po weryfikacji formalnej i merytorycznej dyskusji – Kapituła wybrała następujące tytuły:
- „Chłopiec z lasu” Cezarego Harasimowicza (wyd. Agora dla Dzieci)
- „Kosma, Kopaz i leśna szkoła. Trudne początki” Agnieszki Misiak (wyd. Druganoga)
- „Makabrama” Marcina Szczygielskiego (wyd. Bajka)
- „Same dobre wróżby” Saszy Hady / wł. Aleksandra Motyka (Wydawnictwo Literackie)
- „Rybie oko” Dominiki Słowik (Wydawnictwo Literackie)
Wsparcie ważnych instytucji
5. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii towarzyszą patronaty honorowe instytucji i organizacji działających na rzecz czytelnictwa oraz zajmujących się wsparciem dzieci i młodzieży: Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Rzecznika Praw Dziecka, UNICEF Polska. Konkurs odbywa się pod mecenatem ERGO Hestii, a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Całoroczny cykl konkursowy jest również okazją do spotkań autorskich i wydarzeń promujących najlepszą polską literaturę. Flagowym wydarzeniem Literackiej Podróży Hestii jest Plener Czytelniczy w Sopocie, który w tym roku odbędzie się w sobotę 14 czerwca.
– Od 5 już lat w konkursie Literacka Podróż Hestii wyróżniamy wartościowe opowieści, które mają szansę pozostać na długo w kręgu zainteresowania młodych czytelników i czytelniczek. Nasze wsparcie nie polega jednak wyłącznie na promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w naszej podróży korzystamy też ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje realny kontakt z książką papierową. Co roku rozdajemy niemal 4 tysiące egzemplarzy nominowanych książek. Organizujemy również spotkania autorskie w mniejszych i większych miastach, a najbliższą okazją do bezpośredniej rozmowy z autorkami i autorami wyróżnionych właśnie książek – będzie nasz Plener Czytelniczy w sopockim parku Hestii, na który zapraszamy dzieci i młodzież, rodziny, mieszkańców oraz wszystkich odwiedzających Trójmiasto – mówi Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
– Kapituła Literackiej Podróży Hestii od pierwszej edycji konkursu wyróżnia opowieści, które nie powielają banalnych schematów i są mocno zaczepione we współczesności. Wszystkie dotychczasowe książki sygnowane wyborem Literackiej Podróży Hestii, a jest ich już 25, to historie zachęcające do otwartości, empatii i krytycznego spojrzenia na świat. Tegoroczne nominacje przyniosły 5 wyjątkowych tytułów, poważnie traktujących młodego czytelnika i czytelniczkę – dodaje Janusz Heller, sekretarz Nagrody Literacka Podróż Hestii.
Kiedy poznamy zwycięzcę?
Tytuł zwycięskiej książki poznamy we wrześniu br., a laureat lub laureatka otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w wysokości 50 tys. zł. W tym roku wybór najlepszej książki ponownie wesprze głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.
Nadesłane powieści, opowiadania i powieści graficzne oceniła Kapituła, w skład której wchodzą: Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka, Maria Strzelecka – autorka nominowana do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024 za powieść „Hajda. Beskid bez kitu” (wydawnictwo Libra PL), Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.
Pełna treść uzasadnień konkursowej Kapituły oraz szczegółowe informacje o Literackiej Podróży Hestii znajdują się na stronie literackapodrozhestii.pl
***
Książki-laureatki Nagrody Literacka Podróż Hestii:
- „Silla” Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci) – edycja 2024
- „Wolność albo śmierć” Aleksandry Herzyk (Kultura Gniewu) – edycja 2023
- „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Literackie) – edycja 2022
- „Lato na Rodos” Katarzyny Ryrych (wydawnictwo Nasza Księgarnia) – edycja 2021
***
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii prowadzi w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki, a także projekty art brandingowe i edukacyjne. Od ponad 20 lat bierze aktywny udział w dyskursie polskiej sztuki współczesnej. Na polu sztuk wizualnych współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą. Od roku 2023 Fundacja APH prowadzi Ogólnopolski Program Dotacyjny, który wspiera rozwój krajowej sceny artystycznej. Działa też na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń związanych z 20-letnią historią konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Organizuje też od roku 2021 konkurs Literacka Podróż Hestii.
Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 r., na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz za granicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym. Od 2013 r. Fundacja przyznaje Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki wydany w języku polskim lub przełożony na język polski.