10 zasad bezpiecznego korzystania z pieniędzy w trakcie wyjazdów wakacyjnych

Wakacje to czas odpoczynku od pracy i codzienności, ale gdziekolwiek pojedziemy, chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne.  Oto 10 podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z pieniędzy wg. ekspertów PlusBanku i Mastercard.

  1. Unikaj noszenia gotówki, wszystkich kart płatniczych i kompletu dokumentów w portfelu. Nadmiar pieniędzy, niepotrzebne karty i pozostałe dokumenty zdeponuj np. w hotelowym sejfie.
  2. Noś przy sobie tylko jedną kartę z limitem transakcji dziennych. – Chroniona kodem PIN karta sprawia, że nasze pieniądze są bezpieczniejsze niż wtedy, gdy używamy gotówki – radzi Kamila Kaliszyk, Dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.
  3. Nigdy nie noś numeru PIN wraz z kartą płatniczą.
  4. Nie pokazuj obu stron karty płatniczej, a płacąc rachunek nie trać jej z oczu i zawsze żądaj potwierdzenia dokonanej transakcji.
  5. Sprawdzaj zgodność wyciągów bankowych z konta z posiadanymi potwierdzeniami transakcji.
  6. Aktywuj usługę powiadomienia SMS o stanie konta. – To bardzo przydatna funkcjonalność, która automatycznie powiadamia nas o dokonywanych transakcjach na koncie – dodaje Paweł Reichelt, Dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w PlusBanku.
  1. Wybierając gotówkę z bankomatu, zasłaniaj drugą ręką klawiaturę i upewnij się czy na urządzeniu nie zostały zainstalowane podejrzane elementy (np. nakładki na przyciski, uchwyty na ulotki, niewielkie skrzynki nad klawiaturą czy listwy z dziurkami).
  2. Logując się do bankowości mobilnej nie korzystaj z publicznej sieci WiFi. – Logując się do systemów banku zawsze korzystaj z bezpiecznego łącza internetowego i wyłącz automatyczne połączenia bluetooth – radzi ekspert PlusBanku.
  1. Ustaw blokadę dostępu do telefonu hasłem – w postaci np. czytnika biometrycznego, numeru pin lub wzoru – jeśli zgubisz telefon, hasło opóźni nieuprawniony dostęp nieuczciwym osobom.
  2. Rozważ ubezpieczenie karty kredytowej od kradzieży i nieautoryzowanych transakcji. – W razie utraty karty, jej użytkownik nie ponosi odpowiedzialności za transakcje dokonane przez niepowołane osoby, jeśli ją zastrzegł i przestrzegał podstawowych zasad bezpieczeństwa – dodaje ekspertka Mastercard.

W przypadku kradzieży karty możesz ją zastrzec za pośrednictwem strony  www.zastrzegam.pl

ŹRÓDŁOPlus Bank