Alior Bank będzie kształcił studentów IT w Przemyślu

Alior Bank we współpracy z Urzędem Miasta Przemyśl i Państwową Akademią Nauk Stosowanych od nowego roku akademickiego uruchomi kierunek studiów „Informatyka w biznesie”. Dzięki inicjatywie młodzi mieszkańcy Podkarpacia będą mogli zdobyć atrakcyjne wyższe wykształcenie, a następnie pracować zdalnie w banku, bez konieczności opuszczania rodzinnych miejscowości. Jednostka wykształci specjalistów z branży IT.

Według danych GUS, w 2021 roku z województwa podkarpackiego wyjechało prawie 23 tysiące osób i na stałe osiedliło się w innych częściach kraju. To o ponad 2 tysiące więcej względem tych, którzy przeprowadzili się w tamtym czasie na Podkarpacie. Sam region przemyski opuściło ponad tysiąc mieszkańców. Najwięcej z nich wyprowadza się z miast.

Konieczność opuszczania rodzinnych stron w poszukiwaniu perspektyw rozwoju może zostać ograniczona dzięki współpracy biznesu z ośrodkami edukacyjnymi. Obecnie to uczelnie są podstawowym źródłem dostarczania wykwalifikowanych kadr i wiedzy potrzebnej do rozwoju przedsiębiorstw.

Mając na uwadze powyższe względy, Alior Bank we współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. Pod honorowym patronatem Urzędu Miasta Przemyśla, w strukturach uczelni utworzono nowy kierunek studiów z zakresu IT. Ma on zwiększać szanse rozwoju studentów i podjęcia zatrudnienia bez konieczności wyjazdu z regionu.

– W obszarze ESG Alior Bank chce być rozpoznawalny poprzez „S”, czyli dbałość o wyzwania społeczne. Do nich należy wyrównywanie szans młodych ludzi w dostępie od atrakcyjnego wykształcenia i zatrudnienia. Z naszej perspektywy to istotne, ponieważ umożliwia również rozwój Alior Banku. Wspieramy lokalne społeczności. Zwłaszcza cieszy nas możliwość współpracy ze środowiskami akademickimi. To ważne, by młodzi ludzie mogli rozwijać swoje kompetencje, nabywać nowe umiejętności i przede wszystkim rozpocząć karierę zawodową w swoich małych ojczyznach. Chcemy im w tym pomóc. Mając na uwadze owocną współpracę z Urzędem Miasta Przemyśla w przeszłości, to właśnie tam zdecydowaliśmy się uruchomić nasz kierunek studiów. Jest to miejsce, w którym uczestnicy będą nabywać konkretne kwalifikacje, pożądane aktualnie na rynku pracy. Rozwiną także swoje zdolności w zakresie obsługi IT. Zgodnie z naszą strategią rozwoju, kładziemy szczególny nacisk na digitalizację i wdrażanie nowych technologii, więc podjęcie tej inicjatywy było naturalną koleją rzeczy. Mamy nadzieję, że w przyszłości Przemyśl będzie mógł stać się centrum kompetencyjnym IT Alior Banku – mówi Grzegorz Olszewski, Prezes Zarządu Alior Banku.

Studia Informatyka w biznesie mają dać młodym mieszkańcom Przemyśla nowe możliwości rozwoju i stanowić wsparcie w rozpoczęciu kariery zawodowej. Od października br., zajęcia w ramach nowego kierunku PANS będą realizowane przy udziale ekspertów z Alior Banku. Działanie jednostki ma skupiać się na kształceniu specjalistów z branży IT, z uwzględnieniem specyfiki pracy zdalnej. W trakcie trwania edukacji, studenci będą mieli możliwość nabywania doświadczenia w banku poprzez staże i praktyki. Najlepsi studenci będą mieli możliwość ubiegania się o zatrudnienie w strukturach organizacji, także z możliwością pracy na odległość.

Współpraca jest realizowana w ramach działania Alior Uniwersytetu. Jest to wewnętrzna inicjatywa, w której pracownicy Alior Banku mogą poszerzać swoje umiejętności i nabywać nową wiedzą techniczną lub biznesową. AU zakłada ponadto prowadzenie programów stypendialnych i podejmowanie współprac z uczelniami. Więcej informacji na temat studiów Informatyka w biznesie znajduje się na stronie internetowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.

ŹRÓDŁOAlior Bank