Alior Bank Oddział w Rumunii podpisał umowę sprzedaży portfela kredytów konsumpcyjnych o wartości 97 milionów RON

Alior Bank SA Oddział w Rumunii zawarł umowę sprzedaży portfela kredytów gotówkowych o wartości 97 milionów lejów rumuńskich (saldo na 30 kwietnia 2024 r.), czyli ok. 84,5 milionów zł z rumuńskim Patria Bankiem SA.

Portfel, który jest przedmiotem transakcji, obejmuje około 4 tys. klientów detalicznych i składa się z pracujących niezabezpieczonych kredytów konsumpcyjnych. Szacuje się, że transakcja zostanie zrealizowana we wrześniu 2024 r.
Proces przejścia klientów rumuńskiego oddziału Alior Banku do Patria Bank SA został zaplanowany tak, aby odbył się on sprawnie i w sposób dla nich przyjazny. Integracja zostanie przeprowadzona online poprzez platformę cyfrowego onboardingu (Patria de Oriunde) lub poprzez sieć oddziałów wraz z wsparciem zapewnianym przez zespół Call Center Patria Banku. Alior Bank rozpoczął działalność w Rumunii w 2017 r., początkowo oferował produkty w ramach współpracy z partnerem Telekom Romania Mobile Communications jako Telekom Banking. Po rebrandingu w 2022 r. prowadził działalność pod marką Alior Bank Oddział w Rumunii.
Patria Bank to rumuński bank z siedzibą w Bukareszcie, który oferuje usługi klientom indywidualnym na lokalnym ryku oraz wspiera przedsiębiorców i firmy. Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Bukareszcie oferuje pełen pakiet produktów i usług bankowych online dla wszystkich klientów, niezależnie od ich lokalizacji. Grupa Patria Bank w większości należy do Emerging Europe Accession Fund (EEAF), funduszu private equity, którego głównymi inwestorami są EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju), EFI (Europejski Fundusz Inwestycyjny, część grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego), DEG (Bank Rozwoju, część grupy bankowej KFW) i BSTDB (Czarnomorski Bank Handlu i Rozwoju).
ŹRÓDŁOAlior Bank