Alior Bank zaangażował się w program „Czyste Powietrze” i wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Związkiem Banków Polskich pracuje nad uruchomieniem specjalnych linii kredytowych na wymianę przestarzałych pieców, termomodernizację budynków jednorodzinnych oraz zakup fotowoltaiki. Kapitał z tytułu udzielonych kredytów będzie następnie częściowo spłacony z dotacji udzielonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza w Polsce, redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz oszczędność energii wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe.
– Jako jeden z pierwszych banków zaangażowaliśmy się w konsultacje nad uwzględnieniem sektora bankowego w programie „Czyste Powietrze”, wykorzystując wiedzę naszych ekspertów oraz dotychczasowe doświadczenia w kredytowaniu asortymentu towarów/usług, które objęte są również niniejszym programem. Rozumiemy potrzeby klientów, dysponujemy bogatą siecią sprzedawców, doradców, którzy udzielą wyczerpujących informacji i przeprowadzą klienta przez wymagane etapy procesu jaki wspólnie wdrożymy – mówi Marcin Goderski, Dyrektor Departamentu Consumer Finance i Partnerstw Strategicznych z Alior Banku.
W wyniku porozumienia podpisanego pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Związkiem Banków Polskich ruszył kolejny etap konsultacji. W ramach współpracy planowane jest kredytowanie zakupu i montażu nowych źródeł ciepła, docieplenia budynków jednorodzinnych, czy też instalacji fotowoltaicznych w powiązaniu z opcją składania przez klientów – za pośrednictwem kanałów bankowych – wniosków o dotacje. Dedykowana akcja kredytowa ma poprawić zarządzanie energią cieplną w domach, a w efekcie ograniczyć powstawanie smogu w miastach. Start akcji kredytowej planowany jest na wrzesień br.
Bank zaangażowany w ekologię
– Ekologia i troska o nasze otoczenie to część naszej nowoprzyjętej strategii „Więcej niż bank”. Jesteśmy więc otwarci na dalsze rozszerzanie naszej oferty kredytowej o nowe produkty na cele antysmogowe, które będą odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Mamy nadzieję, że nasi klienci i finalnie beneficjenci programu pozytywnie ocenią efekt naszych wspólnych prac – mówi Marcin Goderski z Alior Banku.
Program „Czyste Powietrze” to nie jedyna inicjatywa wspierająca Polaków w dbaniu o środowisko naturalne oraz prosumenckie postawy, w którą zaangażowany jest Alior Bank. Aktualnie w swojej ofercie bank udostępnia Eko Raty na zakup kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła, małych elektrowni wiatrowych czy przydomowych oczyszczalni ścieków, czyli całego asortymentu towarów objętych programem „Czyste Powietrze”. Kredyt ratalny udzielany jest na okres od 12 do 120 miesięcy do 80 tys. zł lub w przypadku samego oświadczenia o zarobkach do kwoty 21 440 zł. Standardowo bank nie wymaga od klienta wpłaty własnej ani dokumentacji dotyczącej finansowanej instalacji.
W kwietniu br. w ramach wsparcia przedsiębiorców w zwalczaniu ekonomicznych skutków pandemii, Alior Bank dostosował gwarancję Biznesmax, w formie pomocy de minimis, do planu pomocowego Banku Gospodarstwa Krajowego. Oferta wspiera innowacyjne i proekologiczne firmy i umożliwia im otrzymanie korzystniejszych warunków gwarancji, w tym zapewnia łatwiejszy dostęp do finansowania.