Bank Pekao S.A. z sukcesem uplasował kolejną serię senioralnych nieuprzywilejowanych (Senior Non-Preferred) euroobligacji o wartości 500 mln euro z terminem zapadalności w 2030 r., zaoferowanych zgodnie z Regulacją S, w ramach Programu EMTN Banku ustanowionego 13 listopada 2023 r.
Euroobligacje zostały wyemitowane na okres 6 lat z możliwością ich wcześniejszego wykupu przez Bank po 5 latach od emisji. Obligacje są oprocentowane według stałej stopy procentowej w wysokości 4,00 proc. w okresie 5 lat od dnia emisji, a w ostatnim roku wg stopy zmiennej w wysokości EURIBOR 3M powiększony o marżę 180 punktów bazowych. Papiery otrzymały rating na poziomie BBB od agencji ratingowej S&P Global Ratings Europe Limited.
Obligacje zostały dopuszczone do obrotu na Rynku Regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu oraz mają być dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Środki pochodzące z emisji zostaną wykorzystane przez Bank Pekao S.A. na ogólne cele korporacyjne.
– Bardzo cieszy nas rosnąca baza inwestorów dłużnych naszego banku – mówi Dagmara Wojnar, wiceprezes Banku Pekao nadzorująca Pion Finansowy – W książce popytu poza polskimi funduszami inwestycyjnymi znalazły się także największe światowe firmy, zarządzające aktywami o wartości mierzonej w bilionach euro, w tym należące do największych międzynarodowych grup bankowych.
– Bardzo korzystne warunki rynkowe pozwoliły na uplasowanie emisji w najdłuższym tenorze, z jakich korzystały do tej pory na eurorynku polskie banki, tj. 6nc5 – dodaje Marcin Gadomski, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami. – Uplasowanie emisji w tak długim tenorze i formacie senioralnym, nieuprzywilejowanym przyczyniły się do podwyższenia oceny ratingowej banku z poziomu BBB+ positive na A- stable przez agencję ratingową S&P Global Ratings.
– Ponadto emisję uplasowano po marży o 60bps węższej niż krótszy instrument o tym samym stopniu podporządkowania uplasowany przez Bank Pekao na eurorynku w listopadzie ubiegłego roku. Pomimo węższej marży popyt ze strony inwestorów nie uległ zmniejszeniu, a nadsubskrypcja alokowanego popytu przy marży odcięcia wyniosła 2,3 razy, co świadczy o bardzo dobrym postrzeganiu naszego banku przez rynek – konkluduje Piotr Wochniak, dyrektor Departamentu Rynków Finansowych w Pekao.