BGK agentem rozliczeniowym w sektorze finansów publicznych. Pierwszy projekt z BLIK i Ministerstwem Finansów

Bank Gospodarstwa Krajowego został agentem rozliczeniowym dla płatności realizowanych w sektorze finansów publicznych. Bank tym samym poszerza zakres swojej działalności o kolejny obszar. Pierwszy projekt w nowej roli zrealizuje wspólnie z Polskim Standardem Płatności – operatorem systemu płatności mobilnych BLIK oraz Ministerstwem Finansów.

Osoby fizyczne i przedsiębiorcy mogą już opłacać roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (PIT-28, PIT-36, PIT37, PIT-38, PIT-39) i usłudze Twój e-PIT (PIT-28, PIT-36, PIT37, PIT-38) za pomocą BLIKA. Transakcje opłacane w ten sposób są rozliczane przez BGK, a bank wykorzystuje w tym obszarze swoje szerokie kompetencje. W opisywanej inicjatywie jego zadaniem będzie dystrybucja pieniędzy pomiędzy płatnikami a Ministerstwem Finansów.

Jako instytucja wspierająca rozwój społeczno-gospodarczy Polski, w jednym ze swoich programów – Finanse publiczne – BGK realizuje działania, które m.in. podnoszą efektywność i sprawność rozliczeń w sektorze publicznym.

„W działaniach z obszaru cyfryzacji BGK koncentruje się m.in. na budowaniu doświadczeń użytkownika w płatnościach publiczno-prawnych. W tym celu współpracujemy z kluczowymi partnerami, takimi jak Ministerstwo Finansów. Rola agenta rozliczeniowego oznacza, że rozszerzamy zakres naszej działalności, współtworząc efektywny system rozliczania transakcji w sektorze publicznym. Nasze plany w tym obszarze są ambitne – z partnerami pracujemy już nad kolejnymi projektami, które uproszczą płatności kolejnym podatnikom na rzecz instytucji rządowych i samorządowych” – mówi Przemysław Zasieczny, dyrektor programu Finanse publiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego.

„Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Zgłaszali to w ankietach, jakie wypełniali w naszych badaniach satysfakcji. Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy” – podkreśla wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa.

Umowę o współpracy podpisują Dariusz Szwed, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów.

BLIK jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów płatności w Polsce. Na co dzień korzysta z niego już blisko 13 milionów osób, które doceniają go przede wszystkim za bezpieczeństwo, wygodę i szybkość. Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK, w 2022 r. za jego pośrednictwem Polacy realizowali ponad 1,2 mld transakcji, z czego blisko 60 proc. stanowiły płatności w sklepach internetowych. Ogromna popularność BLIKA w e-commerce sprawia, że Polacy oczekują jego dostępności także na platformach sektora publicznego – zarówno w jednostkach państwowych, jak i samorządowych. Odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie rozwiązanie, które Polski Standard Płatności udostępnił wspólnie z BGK i Ministerstwem Finansów. Od teraz z BLIKA mogą korzystać wszyscy użytkownicy serwisu e-Urząd Skarbowy i Twój e-PIT i zapłacić nim roczny podatek PIT.

„Dostępność BLIKA w sektorze finansów publicznych to ważny krok, który pozwoli przyspieszyć realizację usług i podnieść ich jakość. Jestem przekonany, że BLIK w serwisie e-Urząd Skarbowy i usłudze Twój e-PIT osiągnie sukces i wielu Polaków będzie się rozliczać w ten sposób już stale. Intensywnie pracujemy nad kolejnymi wdrożeniami, które w istotny sposób przyczynią się do cyfryzacji publicznych instytucji i oferowanych przez nie usług. Nie mam wątpliwości, że podobnie jak przy codziennych zakupach w internecie, BLIK zapewni milionom Polaków możliwość prostego i nowoczesnego załatwiania spraw w e-urzędach” – mówi Dariusz Marcjasz, Pełnomocnik Zarządu ds. Sektora Publicznego w Polskim Standardzie Płatności, operatorze systemu płatności mobilnych BLIK.

ŹRÓDŁOBGK