BGK z kredytem dla rządu Angoli na modernizację infrastruktury drogowej

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił bezpośredniego finansowania Ministerstwu Finansów Angoli, w formule tzw. sovereign finance. Kredyt w wysokości 40 mln dolarów, będący częścią szerszego finansowania międzynarodowego konsorcjum banków, pozwoli na modernizację blisko 250 km drogi w północno-wschodniej części tego afrykańskiego kraju. Warunkiem zaangażowania BGK był udział polskich podwykonawców i dostawców z branży budowlanej w realizacji zlecenia.

Jest to już drugie finansowanie w strukturze sovereign finance od BGK, w którym kredytobiorcą jest bezpośrednio rząd danego państwa. Rok temu polski bank rozwoju udzielił kredytu dla skarbu państwa Rwandy.

Tym razem kredytobiorcą jest Ministerstwo Finansów Angoli, które otrzyma finansowanie od międzynarodowego konsorcjum banków, w którym uczestniczy także BGK. Łączna wartość kredytu to blisko 300 mln dolarów, z czego udział BGK wynosi 40 mln dolarów.

Jest to długoterminowe finansowanie polegające na tym, że beneficjentem środków z kredytu konsorcjalnego są m.in. polscy eksporterzy – środki z kredytu wypłacane są m.in. w oparciu o wystawione faktury i potwierdzony postęp prac bądź też realizację dostaw. Warunkiem obligatoryjnym udziału BGK w projekcie było zaangażowanie polskich podwykonawców i dostawców z branży budowlanej w realizacji kontraktu.

Kredyt zostanie przeznaczony na modernizację 247 km drogi przechodzącej przez gminy Luau, Cazombo i Lumbala w prowincji Moxico, w północno-wschodniej części Angoli. Utwardzenie drogi pomiędzy tymi miejscowościami znacznie poprawi warunki i bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w porze deszczowej. Skróci także czas przejazdu do państw sąsiadujących – Demokratycznej Republiki Konga i Zambii.

BGK wspiera polskie firmy niezależnie od branży i lokalizacji projektów. Jednym z głównych zadań naszego banku rozwoju jest pomoc polskim eksporterom, zwłaszcza na rynkach o podwyższonym ryzyku. Bank oferuje między innymi instrumenty, które ograniczają ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami ze strony lokalnych kontrahentów. Naszym celem jest zapewnienie, by polskie firmy mogły bezpiecznie rozszerzać swoją działalność na perspektywicznych rynkach, w tym na rynkach afrykańskich. Zauważamy rosnące zainteresowanie Afryką wśród polskich przedsiębiorców. Do tej pory wsparliśmy ponad 125 transakcji eksportowych w blisko 20 krajach tego kontynentu. Naszymi działaniami umacniamy pozycję Polski i polskich firm na arenie międzynarodowej.

prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego

Transakcja jest zabezpieczona przez szwajcarską agencję wsparcia eksportu (SERV), która częściowo korzysta z reasekuracji polskiej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Generalnym wykonawcą projektu jest międzynarodowa grupa spółek budowlanych QGMI.

BGK wspiera polskie firmy już na blisko 90 światowych rynkach, w tym kilkunastu afrykańskich, m.in. Angoli, Czadzie, Egipcie, RPA, Rwandzie, Senegalu czy Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Exit mobile version