Dodatkowe 100 mln zł na dopłaty do leasingu w programie „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaakceptował wniosek Banku Ochrony Środowiska o zwiększenie puli środków na dofinansowanie leasingu pojazdów zeroemisyjnych o dodatkowe 100 mln zł. W sumie łączny budżet na pokrycie wkładu własnego klientów starających się o leasing wzrósł do 600 mln zł.

– Program „Mój elektryk” stwarza możliwość dofinansowania leasingu samochodów zeroemisyjnych, co znacząco przyczynia się do popularyzacji sektora elektromobilności w naszym kraju. Kolejne zwiększenie puli środków na dopłaty to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy myślą o leasingu samochodu elektrycznego, a jeszcze nie zdążyli złożyć odpowiedniego wniosku – mówi Marek Szczepański, dyrektor Departamentu Programów Ekologicznych w Banku Ochrony Środowiska. – O niesłabnącym zainteresowaniu programem, a także jego realnym wpływie na wybór aut elektrycznych, świadczą liczby. Od początku jego realizacji bank ocenił wnioski o dopłaty do ponad 13 tys. pojazdów elektrycznych, co pozwoliło NFOŚiGW na przyznanie dotacji na łączną kwotę ponad 426 mln zł. Zdecydowanie przeważają wnioski dotyczące pojazdów osobowych (M1) – było ich 76%. – dodaje Szczepański.

Przy uruchamianiu programu dla zeroemisyjnych pojazdów leasingowanych w listopadzie 2021 roku BOŚ miał do dyspozycji 20 mln zł. Od tego czasu NFOŚiGW, odpowiadając na dużą popularność „Mojego elektryka”, sukcesywnie zwiększał dostępne środki na dotacje. Obecnie łączna pula przeznaczona na dopłaty dla firm i organizacji wzrosła do 600 mln zł.

Łatwo i szybko

Program dopłat do leasingu, który obsługuje BOŚ, jest skierowany do osób fizycznych, przedsiębiorców, rolników indywidualnych, samorządów, fundacji, kościołów i związków wyznaniowych. Dopłaty dotyczą leasingu samochodów osobowych (do przewozu max. 8 osób), pojazdów dostawczych o masie całkowitej do 3,5 t. oraz motorowerów i motocykli. Wysokość dopłaty do leasingu jest uzależniona m.in. od typu pojazdu i może wynieść nawet do 27 tys. zł w przypadku samochodu osobowego, lub do maksymalnie 70 tys. zł w przypadku pojazdu dostawczego.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek o dotację i leasing u jednego z trzydziestu leasingodawców współpracujących z BOŚ. Pełna lista firm leasingowych, które dołączyły do programu, dostępna jest na stronie: https://www.bosbank.pl/moj-elektryk.

„Mój elektryk” wspiera rozwój elektomobilności w Polsce

W 2023 roku polski rynek elektromobilności zaliczył duży wzrost. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, na koniec listopada ubiegłego roku w Polsce zarejestrowanych było łącznie 94,5 tys. osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). To o blisko 60% więcej niż rok wcześniej.

ŹRÓDŁOBOŚ