Festiwal „Stolica Języka Polskiego” 2018 zakończony

W sobotę zakończyła się w Szczebrzeszynie czwarta edycja kulturalnego festiwalu „Stolica Języka Polskiego”. Alior Bank kolejny raz patronował wydarzeniu, w którym wzięło udział ponad 20 tysięcy osób z całej Polski. Miłośnicy języka polskiego zgromadzili się na niemal 100 spotkaniach literackich i teatralnych. Tłumy przyciągnęły też gwiazdy sceny muzycznej – Hanna Banaszak, Jazz Band Młynarski-Masecki i Andrzej Stasiuk z zespołem Haydamaky.

W sobotę, 11 sierpnia, trwający tydzień literacki festiwal na Roztoczu dobiegł końca. Uczestnicy tegorocznego zjazdu w Szczebrzeszynie mogli spotkać się z najpopularniejszymi polskimi artystami i literatami. Wśród gości znaleźli się znakomici twórcy, tacy jak Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Magdalena Grzebałkowska czy Dorota Masłowska. Po dyskusjach każdy z autorów chętnie rozdawał autografy, a kolejki do podpisu sięgały nawet kilkuset osób. Nie zabrakło też wybitnych aktorów, którzy swoimi występami recytatorskimi i teatralnymi przybliżali twórczość najlepszych polskich poetów i prozaików. „Stolicę Języka Polskiego” odwiedzili między innymi Anna Seniuk, Adam Ferency, Robert Więckiewicz, Maja Komorowska czy Mariusz Bonaszewski.

Oprócz spotkań autorskich i czytelniczych, program wydarzenia wypełniony był debatami, warsztatami dla dorosłych i dzieci oraz spotkaniami filmowymi. Reżyser Iwan Wyrypajew poprowadził „warsztat dramaturga”, odbył się też kurs pisania komiksów i warsztaty historii mówionej. W tym roku organizatorzy zadbali także o wzbogacenie Festiwalu poznawaniem lokalnej historii i kultury – chętni mogli odwiedzić z przewodnikiem najważniejsze miejsca w Szczebrzeszynie, w tym cmentarz żydowski czy cerkiew.

„Stolica Języka Polskiego” to także nagrody i wyróżnienia. W 2018 roku pierwszy raz ustanowiono Nagrodę Wielkiego Redaktora, którą otrzymała Marianna Sokołowska, opiekunka m.in. wszystkich książek Mirona Białoszewskiego. Kolejny rok z rzędu przyznano natomiast Nagrodę Człowiek Słowa, którą organizatorzy wraz z Wiesławem Myśliwskim, zeszłorocznym laureatem, wręczyli Mai Komorowskiej.

Festiwal w Szczebrzeszynie co roku gromadzi tłumy. Zarówno goście jak i mieszkańcy Roztocza chwalą inicjatywę za jej otwartość, wartość merytoryczną i niepowtarzalną atmosferę. Na łące nad Wieprzem skraca się dystans między twórcami i odbiorcami sztuki, każdy ma okazję porozmawiać ze swoim ulubionym autorem, zdobyć jego podpis, usiąść z nim na jednej ławce.

Od początku istnienia Festiwalu swoim mecenatem obejmuje go Alior Bank. W tym roku partner uświetnił wydarzenie „zaczytaną ławką” – niecodziennym meblem w kształcie książki, który umożliwiał gościom pobranie elektronicznych wersji ulubionych tytułów. Alior przygotował też festiwalowy konkurs na swoim profilu na Facebooku. Laureaci najciekawszych odpowiedzi związanych ze „Stolicą Języka Polskiego” zostaną niebawem wyłonieni i nagrodzeni bonami na książki o wartości 250 złotych.

ŹRÓDŁOAlior Bank