Ponad 9000 uczestników, niemal 1900 autorskich projektów społecznych i tysiące realnych zmian w lokalnych społecznościach – tak wyglądała XI edycja Olimpiady Zwolnieni z Teorii, największego w Polsce programu edukacji praktycznej dla młodzieży. Partnerami projektu są ING Bank Śląski oraz Fundacja ING Dzieciom.
Współpraca z Fundacją Zwolnieni z Teorii pozwala nam obserwować nie tylko zaangażowanie społeczne uczestników, ale także ich radość z osiąganych celów. Każdy zrealizowany projekt jest powodem do świętowania sukcesu – zarówno indywidualnego, jak i zespołowego. Razem z mentorkami i mentorami ING szczególnie cenimy możliwość towarzyszenia młodym ludziom w drodze od pomysłu do jego realizacji, wspierając ich w nabywaniu kompetencji przyszłości, które będą procentować przez ich całe życie zawodowe. W naszym wyzwaniu „Krok do przodu” projekt zrealizowało 86 zespołów, w składzie których znalazło się aż 447 finalistek i finalistów – powiedziała Joanna Dymna-Oszek, Prezeska Fundacji ING Dzieciom.
Uczą się dla siebie, działają dla innych
Zwolnieni z Teorii działają od 2014 roku. Uczniowie samodzielnie tworzą i realizują projekty społeczne – od pomysłu, przez plan, aż po wdrożenie. W realizacji pomysłów wykorzystują metodologię projektową opartą o platformę edukacyjną zwolnienizteorii.pl, która wspiera każdy etap działania i rejestruje postępy. W rozwoju kluczowych kompetencji przyszłości m.in. komunikacji, kreatywności i pracy zespołowej wspierają uczniów mentorzy ING – pracownicy z wiedzą, pasją i doświadczeniem.
W tegorocznej edycji 9306 uczniów i uczennic z całego kraju – w odpowiedzi na aktualne wyzwania społeczne – stworzyło 1873 inicjatywy. Młodzież udowodniła, że ma nie tylko pomysły, ale i determinację, by je skutecznie realizować.
W ciągu 11 edycji w olimpiadzie wzięło udział ponad 160 000 młodych ludzi – 40 000 z nich zdobyło tytuł finalisty lub finalistki, realizując łącznie ponad 9000 projektów społecznych.
Wielki finał
Podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii, wyłoniono finalistów olimpiady i wręczono nagrody za najlepsze projekty społeczne w kilku kategoriach, między innymi takich, jak zdrowie, edukacja czy społeczność lokalna. Laureatów wyłoniły Komisja Złotych Wilków złożona z aktywnych alumnów i aluminek programu oraz Kapituła Złotych Wilków, w której zasiadała m.in. Joanna Dymna-Oszek, Prezeska Fundacji ING Dzieciom.
Wielki Finał, 22 maja, zgromadził około 5000 osób – finalistów tegorocznej edycji, nauczycieli, dyrektorów szkół, a także przedstawicieli administracji publicznej, mediów i firm zaangażowanych w rozwój młodych talentów. Wszystkich połączyła jedna idea, wiara w sprawczą moc młodych ludzi.
Wielki Finał to też bogaty program merytoryczny i networkingowy. Uczestnicy mogli wziąć udział w licznych panelach dyskusyjnych, wystąpieniach i spotkaniach z osobami, które inspirują młode pokolenie do działania. Nie zabrakło również licznych niespodzianek od ING – koncertu Braci Kacperczyk, kreatywnych warsztatów w strefie ING oraz silent disco w pomarańczowych słuchawkach.
Ranking Szkół
Fundacja Zwolnieni z Teorii nie tylko wspiera młodzież, ale także promuje szkoły, które stwarzają uczniom warunki do realnego działania. Co roku ogłaszany jest Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii, w którym liczą się nie oceny, a możliwość budowania kompetencji przyszłości.
Zwolnieni z Teorii pokazują, że szkoła może być przestrzenią dla inicjatywy, kreatywności i realnych działań społecznych. Edukacja, która stawia na praktykę, zostaje z młodym człowiekiem na całe życie.