Jak uniknąć opłat za wypłaty z obcych bankomatów?

Klienci Alior Banku, BZ WBK, mBanku, ING BŚ, Orange Finanse oraz Millennium powinni zainteresować się usługą BLIK. Banki te pozwalają bowiem za darmo wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów akceptujących tę technologię. Są wśród nich m. in. bankomaty Euronetu. To szczególnie istotne dla części klientów BZ WBK i Millennium, którzy korzystając z nich za pomocą karty ponoszą opłatę, a wypłacając BLIKIEM już nie.

W przyszłości płatności telefonem mogą zastąpić karty płatnicze. Obecnie droga do tego jeszcze daleka. Płacenie w sklepie BLIKIEM, czyli polskim system płatności mobilnych, jest bowiem mniej wygodne niż kartą zbliżeniową. Poza tym wciąż nie we wszystkich sklepach akceptujących karty można zapłacić telefonem. W części banków BLIK zyskał jednak pewną przewagę nad plastikiem. Korzystanie z niego nie wiąże się z opłatą, a jednocześnie daje on dostęp do większej niż karta liczby bezpłatnych bankomatów. Tak jest dla przykładu w BZ WBK. Jego klienci posiadający rachunek o nazwie „Konto 1|2|3” bezpłatnie mogą wypłacać pieniądze z automatów swojego banku oraz PKO BP.  W sytuacji, gdy będą chcieli skorzystać z bankomatu np. Euronetu, zapłacą prowizję wynoszącą 5 zł. Jeśli jednak zainstalują w swoim telefonie aplikację mobilną z usługą BLIK, wówczas za darmo będą mogli wypłacać pieniądze z poniższych bankomatów należących do podanych instytucji.

Banki, w których można korzystać z BLIK.png

Zainstalowanie BLIKA jako narzędzia do wypłacania gotówki z bankomatów opłaca się również klientom mBanku. Standardowo są oni zwolnieni z ponoszenia opłat za wypłaty dokonywane w urządzeniach  Euronetu, BZ WBK oraz Planet Cash. Za wypłatę np. z bankomatu PKO BP trzeba natomiast zapłacić 3% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 zł i nie więcej niż 9 zł. Kosztów tych można jednak uniknąć, realizując taką wypłatę BLIKIEM.

W przypadku Alior Banku klienci zapewniający regularne wpływy na konto, mogą za darmo korzystać ze wszystkich bankomatów. Pozostali mogą bezpłatnie pobierać środki tylko z Euronetu oraz bankomatów Alior Banku. Poza tym, za używanie karty muszą zapłacić aż 14 zł miesięcznie (do „Konta osobistego”). W takiej sytuacji znacznie tańszym rozwiązaniem jest rezygnacja z karty i zastąpienie jej BLIKIEM. Nie zapłacimy bowiem ani za korzystanie z niego, ani za dokonywanie wypłat w bankomatach.

Zestawienie opłat za wypłaty gotówki Blikiem  
Koszty wypłat z bankomatu za pomocą BLIK.png

Niestety BLIK nie wszędzie jest zupełnie darmowy. W PKO BP i Inteligo opłaty za wypłaty BLIKIEM i kartą płatniczą są dokładnie takie same. Dwa inne banki – Millennium i ING Bank Śląski już zapowiadają, że niedługo wprowadzą opłaty. Dla części klientów Millennium będzie to szczególnie dotkliwe, gdyż obecnie BLIKIEM mogą za darmo wypłacać pieniądze największej sieci bankomatowej, czyli Euronetu. Dokonując takiej wypłaty za pomocą karty wydanej np. do „Konta osobistego”, muszą zapłacić 5 zł. Natomiast ING Bank Śląski w przyszłym roku wprowadzi opłatę za samo posiadanie BLIKA, jeżeli klient nie będzie z niego aktywnie korzystał.

Źródło: Expander