Bank Pekao S.A. od ponad 20 lat wspiera Białowieski Park Narodowy w działaniach związanych z ochroną żubra. Dzięki stałej współpracy możliwa jest realizacja działań służących zapewnieniu dobrostanu żubrom żyjącym na terenie Parku. W 2024 roku rodzina żubrów w rezerwatach hodowlanych Białowieskiego Parku Narodowego powiększyła się o siedem cieląt, w tym trzy w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Jednym z nich jest Pobanka, nowa podopieczna Pekao, dla której imię wybrali pracownicy banku. Podczas uroczystości nadania imienia małej żubrzycy, wolontariusze Banku Pekao wykonali szereg prac na rzecz żubrów oraz przyrody i infrastruktury Parku.
Żubr jest gatunkiem, który podlega ochronie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Znajduje się na „Czerwonej liście gatunków zagrożonych” Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek bliski zagrożenia. Jest także wymieniony jako gatunek priorytetowy w dyrektywie w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory w prawie Unii Europejskiej. W obecnych warunkach przyrodniczych żubry nie są w stanie egzystować bez specjalnej ochrony i opieki człowieka.
Bank Pekao S.A. od ponad dwóch dekad wspiera Białowieski Park Narodowy w opiece nad żubrami, żyjącymi zarówno w rezerwatach hodowlanych, jak i na wolności. Wsparcie to nie ma wyłącznie charakteru finansowego, ale jest również rzeczywistą, realną pomocą. Pracownicy banku w ramach wolontariatu pracowniczego pomagają w pracach przy żubrach i na rzecz przyrody Białowieskiego Parku Narodowego.
– Bank Pekao jako instytucja odpowiedzialna społecznie, wspiera inicjatywy, które mają na celu ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. Z radością przyjęliśmy informację, że rodzina białowieskich żubrów powiększyła się. Cieszy nas każdy nowy osobnik, który zapewnia przetrwanie tego gatunku. Dzięki wspólnemu wysiłkowi jesteśmy w stanie zapewnić przyszłość tym wspaniałym zwierzętom – powiedział Rafał Utracki, dyrektor ds. Wolontariatu w Banku Pekao S.A.
Najmłodsze z ubiegłorocznych cieląt, żubr płci żeńskiej, zostało nową podopieczną Pekao. Mała żubrzyca, dla której pracownicy banku wybrali imię Pobanka, urodziła się 9 listopada 2024 roku.
Jałówka zostanie wpisana do Księgi Rodowodowej Żubrów pod numerem rodowodowym 16403. Jej rodzicami są: 13171 PORTER III i 12177 POLUNA. Zgodnie z przyjętymi zasadami Księgi, która jest spisem wszystkich żubrów czystej krwi na świecie, imię żubra nizinnego (białowieskiego) urodzonego w Polsce musi zaczynać się na sylabę PO. Ten warunek musiał być spełniony przy wyborze imienia dla jałówki.
W Rezerwacie Pokazowym Żubrów jałówka będzie przebywała do końca 2025 roku. Można więc będzie ją zobaczyć przez cały najbliższy sezon turystyczny. Później zostanie przewieziona do innego, większego rezerwatu hodowlanego, gdzie po wyrośnięciu na dorosłą żubrzycę najprawdopodobniej trafi do stada wolnościowego i wzbogaci pulę genową białowieskiej populacji żubra nizinnego. Może też zdarzyć się tak, że wyjedzie do innej hodowli żubrów w Polsce, a może i dalej w Europie, by zasilić genowo inną populację żubrów.
– Dzięki wspólnym wysiłkom wielu osób związanych z ochroną przyrody, zapoczątkowanym w 1929 r. w Puszczy Białowieskiej, możliwe było przywrócenie żubra do jego matecznika. Duch podjętej wówczas współpracy na rzecz ratowania tego gatunku przejawia się dziś m.in. we wsparciu działań związanych z ochroną żubra w Białowieskim Parku Narodowym przez Bank Pekao S.A. Nie przypadkowo, w logo obu instytucji znajduje się wizerunek żubra. To jeszcze bardziej zobowiązuje nas do odpowiedzialności i dbałości o przetrwanie tego gatunku, by przyroda czerpała korzyści z jego obecności, a kolejne pokolenia mogły podziwiać jego majestat i piękno – powiedziała Olimpia Pabian, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.
Ponad 25 proc. światowej populacji żubrów żyje w Polsce. Jest ich u nas ponad 3000. Zdecydowana większość to żubry wolno żyjące. W Puszczy Białowieskiej jest ich najwięcej w kraju. Obecnie ten teren zamieszkuje około 870 żubrów, w tym 107 cieląt.