- PKO Bank Polski i NFOŚiGW podpisali porozumienie w sprawie finansowania rozwiązań proekologicznych dla klientów indywidualnych i firmowych.
- Jednym z celów porozumienia jest udzielanie przez bank finansowania na przedsięwzięcia dofinansowywane przez NFOŚ, w tym m.in. związane z termomodernizacją.
- Podpisanie przez bank porozumienia wpisuje się w strategię PKO Banku Polskiego na lata 2023-2025, w ramach której bank zobowiązał się do rozwoju w obszarze ESG.
15 marca 2022 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PKO Bank Polski podpisali porozumienie w zakresie projektów ekologicznych. W ramach współpracy bank wypracuje propozycje finansowania przedsięwzięć dofinansowanych przez NFOŚiGW, w tym związanych z termomodernizacją oraz wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego. Ochrona środowiska i działania ESG to jeden z kluczowych filarów strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-2025 „Przygotowani do wyzwań, nastawieni na przyszłość”.
– PKO Bank Polski chce rozwijać się w sposób jeszcze bardziej zrównoważony – jest to jeden z filarów, na których skupiamy się w naszej strategii na lata 2023-2025 „Przygotowani do wyzwań, nastawieni na przyszłość”. Wdrożyliśmy politykę odnawialnych źródeł energii, w ostatnim czasie zwiększyliśmy wartość zielonego finansowania i angażujemy się w zielone projekty. Podpisanie porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to kolejny krok w realizacji rozwiązań proekologicznych. W ramach porozumienia wypracujemy sposoby wspierania projektów dofinansowanych przez Fundusz zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Będzie to realna pomoc m.in. dla osób wychodzących z ubóstwa energetycznego – podkreśla Paweł Gruza, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami Zarządu.
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od prawie 34 lat jest instytucją ochrony środowiska, która wdraża programy priorytetowe oraz programy finansowane ze środków zagranicznych, w tym ze środków UE. Ich celem jest m.in. ochrona powietrza, wspomaganie ekologicznych form transportu, rozwój, modernizacja oraz transformacja energetyczna Polski. Aktualnie Polska stoi przed koniecznością transformacji sektora energetycznego, która – ze względu na wymogi ochrony powietrza i klimatu – musi zmierzać w kierunku rozwiązań zeroemisyjnych, w tym dekarbonizacji polskiej energetyki, ciepłownictwa i przemysłu. Trzeba podkreślić, że nasza działalność ma przede wszystkim służyć ludziom, których wspomagamy dofinansowaniami w licznych programach skierowanych chociażby do beneficjentów indywidualnych – zaznacza dr Przemysław Ligenza, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Współpraca NFOŚiGW z PKO Bankiem Polskim będzie przez cały czas ukierunkowana na drugiego człowieka – dodaje.