PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper…”

PKO Bank Polski jest mecenasem wystawy – „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentuje ona artystyczne relacje awangardowej sztuki literatury z początków XX w., poprzez postać i twórczość Tadeusza Peipera. Ekspozycja czynna jest do 6 września br.

Tadeusz Peiper to wybitna postać europejskiej awangardy z początku ubiegłego wieku – założyciel „Zwrotnicy” (1922), autor słynnego hasła: „Miasto, maszyna, masa”, uznawanego za manifest Krakowskiej Awangardy i futurystów. Jego twórczość i idee zawładnęły nie tylko polskim środowiskiem artystycznym. Był ściśle związany z awangardą hiszpańską i środkowoeuropejską, którą tworzyli zarówno literaci, filozofowie, dziennikarze, jak też malarze.

Nowa myśl, czasem przewrotna, niepokorna i odważna często bywa nierozumiana. Budzi obawy i zdziwienie, ale zawsze zwraca uwagę, działa na wyobraźnię i pobudza do myślenia. Artystyczna wizja świata nie zna granic. Doskonałym tego przykładem są idee i twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego przedstawiciela awangardy polskiej i europejskiej. Wystawa prezentuje artystyczne relacje sztuki i literatury początków XX wieku. Pokazuje, jak myśl może ewoluować, przeradzać się w wiele idei i pomysłów, przenikać do innych dziedzin, za każdym razem tworząc nowe znaczenia i bogatszą całość. Takie właśnie wartości – oryginalne i odmieniające myślenie są nam bliskie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Wystawa w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 270 eksponatów wśród których znalazły się obrazy, grafiki i publikacje z kilkudziesięciu kolekcji zagranicznych i polskich. Wszystko to ma przybliżyć kosmopolityczne, artystyczno-literackie środowisko Paryża z 1914 roku, Madrytu lat 1915-21, a także futurystyczny Kraków, awangardę artystyczną i cywilizacyjną lat 20. XX wieku aż po narastanie katastrofizmów poprzedzających wybuch II wojny światowej. Wystawa została przygotowana we współpracy z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym.

Wystawa w Muzeum Narodowym potrwa do 6 września br. Od października 2015 do stycznia 2016 roku będzie prezentowana w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie.

PKO Bank Polski od lat jest mecenasem kultury i sztuki. Od lat aktywnie wspiera działania Muzeum Narodowego, m.in. objął mecenasem Galerię Sztuki Średniowiecznej –  najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce. http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/kultura/jak-to-z-tym-stanislawem-naprawde-bylo/. Wcześniej  patronował wystawom kolekcji dzieł sztuki braci Gierymskich w Warszawie i Krakowie. Wspierał również konserwację obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Do 19 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądaćwystawę „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, której jest mecenasem. http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/kultura/pko-bank-polski-merenasem-nowego-pocztu-wladcow-polski/

źródło: PKO BP