PKO Bank Polski upamiętnia 76. rocznicę Powstania Warszawskiego i zaprasza na wystawę „Jaki znak twój?”

Tegoroczne uroczystości upamiętniające  wybuch Powstania Warszawskiego rozpoczęły się Wirtualnym Biegiem  z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć”. A w Muzeum Powstania Warszawskiego dziś otwarto wystawę pod tytułem „Jaki znak twój? Wpływ Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej na współczesną kulturę i sztukę”. Partnerem obu wydarzeń jest PKO Bank Polski. 

Ekspozycja prezentuje wpływ oraz obecność symboliki Powstania Warszawskiego we współczesnej sztuce oraz w kulturze masowej. Powstanie od kilkudziesięciu lat jest jednym z chętniej podejmowanych powszechnie tematów, określających i budujących wspólnotę narodową oraz tożsamość społeczną Polaków. Wystawa prezentuje wiele przykładów na to, że  symbolika powstańcza jest wielką inspiracją dla twórców z dziedziny malarstwa, rzeźby, filmu, teatru jak i sztuki użytkowej, mody a także branży gamingowej. W Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć kilkaset prac, zdjęć i materiałów filmowych, m.in. obrazy Sebastiana Kroka „Funky partizana” i „Paprykarz szczeciński” malowany na maskach samochodów czy koszulki zaprojektowane przez Roberta Kupisza. Zwiedzający będą mieli także możliwość zobaczyć wieloelementową pracę Urszuli Łojko-Smogorzewskiej składającą się z 45 płyt ceramicznych inspirowanych życiem i poezją Krystyny Krahelskiej. Ponadto zaprezentowane zostaną elementy umundurowania przekazane przez Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca, Wojska Obrony Terytorialnej i Jednostkę Wojskową GROM, a także przedmioty zaliczane do kultury masowej, jak okolicznościowe gadżety czy tzw. patriotyczne tatuaże.

– Powstanie Warszawskie od wielu lat odbija się niezwykle głośnym echem w sztuce i kulturze. Do dziś jest jednym z chętniej wykorzystywanych tematów, określających i budujących naszą przynależność, tożsamość społeczną i patriotyczną. Jego symbole i inspiracje można znaleźć niemal wszędzie, zarówno w sztuce i kulturze wysokiej, jak i w kulturze popularnej, życiu codziennym – mówi Anna Grzechnik, kurator wystawy.

PKO Bank Polski od lat włącza się w obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego, aby oddać cześć bohaterom.

– Ten rok jest wyjątkowy, więc i uroczystości przebiegają nieco inaczej. Zachęcaliśmy do udziału w Wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego. Była to impreza „na nowe czasy”. Co roku odbywa się dzięki naszemu wsparciu, a jej uczestnicy powstańcze symbole z dumą noszą na swoich koszulkach. Teraz zapraszamy na nietuzinkową wystawę w Muzeum Powstania Warszawskiego. To ekspozycja pokazująca, jak umiemy pielęgnować pamięć historyczną – mówi Piotr Podstawek, dyrektor Biura Strategii i Segmentacji Marketingowej w PKO Banku Polskim.

PKO Bank Polski angażuje się w działania utrwalające świadomość i tożsamość narodową oraz popularyzując idee nowoczesnego patriotyzmu. Od lat wspiera wydarzenia organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Był mecenasem wystawy „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017” oraz „Portrety Powstańców ’44” autorstwa Jerzego Tomaszewskiego prezentowane na fasadzie stołecznej Rotundy.
Od kilku lat Fundacja PKO Banku Polskiego jest partnerem nagród imienia powstańca, Jana Rodowicza Anody –  powołanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ich laureaci to „powstańcy czasu pokoju” – ludzie, którzy zamiast walki z bronią w ręku, codzienną postawą pokazują, jak stawać w obronie wartości dając wzór do naśladowania.
Ekspozycję „Jaki znak twój? Wpływ Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej na współczesną kulturę i sztukę” w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można oglądać do końca czerwca 2021 roku.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski