PKO Bank Polski wspiera transport kolejowy

  • PKO Bank Polski jest w gronie polskich i zagranicznych instytucji finansowych, które podpisały umowę finansowania o łącznej wartości 1,5 mld zł z firmą CARGOUNIT, liderem na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej i Wschodniej.
  • Udział PKO Banku Polskiego w konsorcjum wynosi około 380 mln zł, co stanowi około 25 procent kwoty finansowania.
  • Kredyt w formule Sustainability Linked Loan (SLL) wpisuje się w strategię PKO Banku Polskiego w zakresie wspierania zielonej transformacji i zostanie przeznaczony na dalszy rozwój firmy CARGOUNIT, m.in. na zakup około 70 nowoczesnych lokomotyw.

PKO Bank Polski jest w gronie polskich i zagranicznych instytucji finansowych, które podpisały umowę finansowania o łącznej wartości 1,5 mld zł z firmą CARGOUNIT, która jest liderem na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej i Wschodniej. Udział PKO Banku Polskiego w finansowaniu stanowi ok. 25 proc. i wynosi ok. 380 mln zł. Kredyt w formule Sustainability Linked Loan (SLL) wpisuje się w strategię PKO Banku Polskiego w zakresie wspierania zielonej transformacji i zostanie przeznaczone na dalszy rozwój firmy CARGOUNIT, w tym m.in. na zakup ok. 70 lokomotyw.

Nowa umowa finansowania obejmuje kredyt terminowy na refinansowanie obecnego zadłużenia, kredyt rewolwingowy oraz inwestycyjny, które pomogą spółce w realizacji strategii i planów rozwoju w Europie Centralnej i Wschodniej. Plany te obejmują dostawy lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility do 2026 r. Finansowanie w formule Sustainability Linked Loan (SLL) umożliwi zakup ok. 70 przyjaznych dla środowiska elektrycznych lokomotyw, stanowiących obecnie większość floty CARGOUNIT. Unikalna formuła SLL oznacza formę kredytowania przedsiębiorstwa powiązaną również z celami ESG i jest coraz popularniejszym instrumentem finansowym.

– Jesteśmy dumni, że możemy wspierać firmę CARGOUNIT w jej ambitnych planach rozwoju. Jednym z filarów strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-25 jest finansowanie zielonej gospodarki i oferowanie firmom rozwiązań, które pomogą im utrzymać konkurencyjność w obliczu wyzwań biznesowych i regulacyjnych. Najlepszym przykładem takich rozwiązań jest właśnie finansowanie w formule Sustainability-Linked Loan – mówi Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO Banku Polskiego.

– Z radością ogłaszamy podpisanie nowej umowy kredytowej z wiodącymi europejskimi instytucjami zaangażowanymi w finansowanie taboru kolejowego. To potwierdzenie pokładanego w nas zaufania, w związku z wdrożeniem strategii odnowy floty lokomotyw i planów rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej – mówi Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT.

CARGOUNIT jest liderem na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej i Wschodniej, z siedzibą w Polsce. Z usług najmu lokomotyw oferowanych przez CARGOUNIT korzystają głównie przewoźnicy z branży petrochemicznej, chemicznej, metalurgicznej, podmioty odpowiedzialne za transport intermodalny oraz przewóz kruszyw. Od ponad 20 lat CARGOUNIT współpracuje z kluczowymi przewoźnikami na europejskim rynku kolejowym.
Inwestorem instytucjonalnym jest DWS, a pozostałe banki w konsorcjum to: ING Bank Śląski, Siemens Bank, Bank Pekao, ABN AMRO, Societe Generale, Erste Group Bank AG, La Banque Postale i Bank Ochrony Środowiska.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski