PKO Bank Polski współfinansuje ekspansję i rozwój producenta rowerów KROSS

  • PKO Bank Polski współfinansuje kredyt na rozwój i ekspansję zagraniczną największego polskiego producenta rowerów – KROSS.
  • Finansowanie konsorcjalne o łącznej wartości 460 mln zł pozwoli spółce na dalszy dynamiczny rozwój oraz ekspansję w Polsce i na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka planuje dalej rozwijać e-commerce, budować własną sieć sprzedaży w większych miastach poprzez dodatkowych 160 sklepów oraz rozszerzać eksport produktów.
  • PKO Bank Polski wspiera swoich klientów w realizacji projektów inwestycyjnych.

PKO Bank Polski współfinansuje kredyt na dynamiczny rozwój i ekspansję zagraniczną największego polskiego producenta rowerów – KROSS. Finansowanie konsorcjalne o łącznej wartości 460 mln zł pozwoli spółce dalej rozwijać e-commerce, budować własną sieć sprzedaży w większych miastach (poprzez dodatkowych 160 sklepów) oraz rozszerzać eksport produktów, umacniając się na pozycji lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. KROSS to dziś numer 1 w Polsce i w Czechach, jest w pierwszej trójce na innych rynkach CEE. Udział PKO Banku Polskiego wynosi 230 mln zł. Bank wspiera swoich klientów w realizacji projektów inwestycyjnych.

– Polska jest jednym z największych producentów rowerów w Europie, a rowery marki KROSS są eksportowane do 50 krajów. Pandemia przyczyniła się do wzrostu sprzedaży jednośladów na całym świecie, a wartość tego rynku wciąż rośnie. Cieszymy się, że możemy wspierać naszego klienta w realizacji ambitnych planów rozwoju. Jako największy polski bank dla korporacji i biznesu angażujemy dla naszych klientów najlepszych specjalistów w zakresie finansowania inwestycji, handlu i kapitału obrotowego – mówi Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO Banku Polskiego.

– KROSS potrafi wykorzystać czas dla branży rowerowej. Zwiększamy udziały rynkowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dzięki zaawansowanym procesom i big-data w obszarze operacyjnym oraz odważnemu rozwojowi sieci sprzedaży oraz marki w CEE. Zgodnie z naszą strategią co roku chcemy zwiększać udziały w rynku i zwiększać sprzedaż. Tylko w tym roku mamy w planie sprzedaż o 50% większą niż w 2021. Do tak dynamicznego rozwoju potrzeba dwóch bardzo ważnych elementów – wspaniałego, rozwijającego się Zespołu oraz kapitału. Współpraca z PKO Bankiem Polskim zapewni nam wsparcie w realizacji zaplanowanych zadań – mówi Filip Wojciechowski, Prezes Zarządu KROSS.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wspiera swoich klientów w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych poprzez doradztwo zarówno w doborze formy finansowania, jak i elastycznych warunków finansowania dopasowanych do prowadzonej działalności. W ramach oferty produktowej Grupy klienci korporacyjni mogą korzystać również z produktów i usług leasingowych oraz faktoringowych.
KROSS jest liderem rynku rowerowego w Polsce i czołowym producentem rowerów w Europie. Firma powstała w 1990 roku, dzięki pasji, wizji i konsekwencji swojego założyciela i właściciela Zbigniewa Sosnowskiego. Rowery marki, w oparciu o autorskie rozwiązania i innowacyjne technologie, powstają w nowoczesnej fabryce produkcyjnej w Przasnyszu.
Rozwój firmy możliwy był dzięki licznym inwestycjom i śmiałym decyzjom biznesowym. W 2000 r. od podstaw powstały: hala montażowa (z czteroma liniami montażowymi), spawalnia ram i widelców rowerowych, obręczownia oraz najnowocześniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej lakiernia wodna typu OMEGA. KROSS jako jedna z nielicznych firm w Europie, rozwija także produkcję ram karbonowych. Firma w 2017 r. przejęła holenderską markę Multicycle. Ten ruch pozwolił na zdobycie wiedzy i know-how w zakresie produkcji rowerów eBike, a także na umocnienie obecności marki KROSS na rynku holenderskim. Dziś KROSS jest liderem w Polsce jeśli chodzi o produkcję rowerów elektrycznych.
Firma jest sponsorem tytularnym KROSS ORLEN Cycling Team, jednej z najlepszych na świecie grup kolarstwa górskiego.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski