Raiffeisen Polbank obsługuje ponad 20% klientów faktoringowych w Polsce

Raiffeisen Polbank zdecydowanie przewodził w 2017 r. na polskim rynku w liczbie obsługiwanych firm korzystających z rozwiązań faktoringowych. Wartość skupionych przez bank faktur wyniosła 18,3 mld zł, utrzymując się na poziomie z poprzedniego roku.

Ofertę Raiffeisen Polbanku w 2017 r. wybrało prawie 21% polskich przedsiębiorstw, które korzystają z rozwiązań faktoringowych jako sposobu finansowania działalności i zarządzania wierzytelnościami. To prawie 1900 firm spośród 9 tys., które przekonały się do zalet faktoringu.

 „Od lat przodujemy w rankingu największych faktorów pod względem liczby obsługiwanych klientów, bo mamy ofertę dla wszystkich rodzajów firm. Choć najważniejszym segmentem pozostają dla nas małe i średnie spółki, to w ostatnim roku udało nam się zainteresować ofertą mikrofirmy o ustabilizowanej pozycji na rynku. Właściciele mniejszych przedsiębiorstw też szczególnie docenili udostępnioną przez nas, jako pierwszy bank w Polsce, aplikację mobilną Smart factoR, która pozwala im na zdalne zarządzanie portfelem należności” –powiedział Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Polbanku.

Smart factoR, wprowadzony do oferty w połowie 2017 r., umożliwia zdalne monitorowanie przepływów finansowych, a funkcja wysyłania faktury do finansowania przez bank umożliwia otrzymanie szybkiej płatności w przypadku nagłej potrzeby finansowej. Aplikacja daje stały dostęp do informacji o poziomie wykorzystania dostępnego limitu faktoringowego, ułatwiając zapewnienie przedsiębiorstwu odpowiedniego poziomu płynności. Dostarcza też pełen zakres informacji o rozliczeniach w ramach umów faktoringowych, terminach płatności od kontrahentów, a także umożliwia otrzymywanie powiadomień o ważnych zdarzeniach, takich, jak np. status kontrahenta, status wysyłanych do banku faktur. Na koniec ubiegłego roku z aplikacji korzystało prawie 400 klientów.

„Cieszy rosnąca popularność faktoringu wśród coraz mniejszych firm, w czym niewątpliwie pomaga pojawienie się w ostatnim czasie na rynku fintechów nastawiających się na obsługę najmniejszych podmiotów. Naszą przewagę w tym segmencie rynku budujemy na oferowaniu faktoringu pełnego po atrakcyjnej cenie, podczas gdy większość konkurentów proponuje faktoring niepełny, czyli bez przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorcy. A drobny przedsiębiorca chce szybko otrzymać środki od faktora i nie martwić się, czy jego kontrahent spłaci potem swoje zobowiązanie” – podkreśla Paweł Kacprzak.

W 2017 r. obroty faktoringowe Raiffeisen Polbank wyniosły 18,3 mld zł i utrzymały się na poziomie z roku poprzedniego. Zapewniło to bankowi 4. miejsce w zestawieniu największych faktorów pod względem wartości skupionych wierzytelności.

ŹRÓDŁORaiffeisen Polbank