Raport Roczny online za 2024 r. Banku BNP Paribas jest już dostępny. Po raz pierwszy sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju została przygotowana według europejskiego standardu raportowania ESRS

Po raz pierwszy w Raporcie Rocznym 2024 Grupy Kapitałowej BNP Paribas Bank Polska, w ramach Sprawozdania Zarządu z działalności, pojawiło się Sprawozdanie Zrównoważonego Rozwoju przygotowane zgodnie z dyrektywą CSRD oraz europejskimi standardami raportowania ESRS (European Sustainability Reporting Standards).

Kiedy otoczenie rynkowe staje się coraz bardziej wymagające, następuje weryfikacja, które organizacje mają solidne podstawy biznesu, elastyczność pozwalającą na szybką adaptację i dobrą strategię rozwoju. Rok 2024 był wymagający, ale dla Banku BNP Paribas udany.” – brzmią słowa Przemka Gdańskiego, prezesa zarządu Banku BNP Paribas w liście inaugurującym tę edycję raportu rocznego.

Dobry 2024 rok

W minionym roku Bank BNP Paribas wypracował bardzo dobre wyniki finansowe, notując wynik z działalności bankowej na poziomie 7,8 mld zł, a zysk netto – 2,4 mld zł. Jak również – już po raz drugi z zysku za 2024 r. zostanie wypłacona akcjonariuszom dywidenda.

W oparciu o nowe standardy

Raport roczny przedstawia kompleksowy obraz Grupy Kapitałowej banku, jej wyników finansowych i biznesowych oraz osiągnięć skoncentrowanych wokół realizacji celów strategii GObeyond 2022-2025. Po raz pierwszy w Sprawozdaniu z działalności informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju zostały opracowane w oparciu o nowe standardy, których celem jest wprowadzenie tych danych na nowy poziom – mierzalny i porównywalny z innymi europejskimi spółkami.

– Aktywa, zysk, zwrot na kapitale… lecz nie tylko wyniki finansowe – raport roczny to całościowe i transparentne zestawienie działań i osiągnięć banku. Na jego łamach znaleźć można  informacje dotyczące rozwoju biznesu, działań banku na rzecz Klientów, pracowników i szeroko pojętego otoczenia. Kwestie zrównoważonego rozwoju zostały zaprezentowane zgodnie z nowymi standardami jako odrębny rozdział Sprawozdania Zarządu z działalności. Kluczowa dla nowego raportowania jest analiza podwójnej istotności, w ramach której zidentyfikowaliśmy wpływy, ryzyka i szanse, przed jakimi staje bank. Nowy proces raportowania wymagał zmian w jego organizacji, redefinicji niektórych wskaźników. Ostatecznie zaraportowaliśmy ponad 500 punktów danych wymaganych przez ESRS-y. Zachęcam do zgłębienia treści, które przekazaliśmy w tegorocznym raporcie – zachęca Katarzyna Tatara, dyrektorka Biura Relacji Inwestorskich i Raportowania ESG w Banku BNP Paribas.

Nowopowstała wersja raportu zawiera gruntowne zmiany wobec poprzednich edycji. Proces ten angażował większą liczbę pracowników banku i spółek zależnych, aby zapewnić wysoką jakość i pełną integralność prezentowanych danych.

W wyniku przeprowadzonej analizy podwójnej istotności badającej wpływy, ryzyka i szanse zostały zidentyfikowane następujące tematy istotne:

  • E1 – zmiana klimatu;
  • S1 – własne zasoby pracownicze;
  • S4 – klienci i użytkownicy końcowi;
  • G1 – postępowanie w biznesie;
  • tematy specyficzne: przejrzystość rynków finansowych i bezpieczeństwo finansowe oraz cyberbezpieczeństwo.

W raporcie pojawiły się też nowe wskaźniki i informacje, m.in.:

  • emisje śladu węglowego finansowane w portfelu Grupy (kategoria 15, scope 3);
  • nieskorygowana luka płacowa;
  • powiązanie wynagrodzenia zarządu banku z celami zrównoważonego rozwoju oraz kompetencje w tym zakresie;
  • opis analizy podwójnej istotności, uwzględniający cały łańcuch wartości Grupy;
  • obowiązkowa atestacja danych zrównoważonego rozwoju przez audytora zewnętrznego oraz ich powiązanie z danymi finansowymi.

Skrócona i bardziej przystępna wersja online raportu została sporządzona z myślą o interesariuszach Grupy, natomiast pełna wersja raportu jest dostępna na stronie Raport Roczny.

ŹRÓDŁOBNP Paribas Bank Polska