Revolut zaprasza klientów do aplikacji na RevReview 2023, czyli podsumowanie transakcji z minionego roku i do odkrycia swojej osobowości finansowej

  • Revolut Money Report: co drugi badany Polak jest zadowolony z decyzji finansowych podjętych w 2023 r., a 34% nie żałuje niczego jeśli chodzi o sposób w jaki zarządzali pieniędzmi
  • Finansowy sukces 2023 r.: dla co trzeciej badanej osoby największym osiągnięciem mijającego roku było zdobycie dodatkowego źródła zarobków, a 29% uważa, że choć sukcesów nie było, to ich sytuacja finansowa w ostatnich miesiącach nie uległa zmianie i ogólnie jest stabilna
  • RevReview pojawi się w aplikacji w najbliższych dniach, to analiza wydatków z 2023 r. która mówi o naszych zwyczajach i osobowości finansowej, dobry punkt wyjścia do ułożenia postanowień na nowy rok

Revolut, globalna aplikacja finansowa, z której korzysta ponad 35 milionów klientów na świecie i ponad 3 miliony w Polsce, zapytał 14 tysięcy osób (w tym 1 tysiąc osób w Polsce), o największe wyzwania i sukcesy w 2023 roku oraz czego życzą sobie na gwiazdkę i rok 2024.

Co do marzeń (tych finansowych) sprawa okazała się prosta, Polacy pragną: całkowitej spłaty swoich kredytów (23% wskazań), po drugie podwyżki wynagrodzenia (19%), a po trzecie wiedzy jak pomnażać swoje pieniądze dzięki oszczędzaniu i inwestycjom (18%). A jak można podsumować miniony rok?

Revolut przeanalizował zwyczaje zakupowe ponad 3 milionów polskich klientów w 2023 roku w ramach corocznego RevReview, indywidualnej analizy, którą zobaczyć może w aplikacji każdy z klientów. Niezależnie czy ich dominujący styl uprawiania finansów to “Siewca oszczędności” (zaoszczędzili już ponad 3500 GBP w Revolut), czy są na etapie “Holistycznego rozkwitu” swoich finansów (oszczędzają, zdobywają cashback, polecają aplikację znajomym, uzyskują bonusy), każdy może odkryć własną osobowość finansową.

2023 rok łatwy nie był
Po 12 miesiącach naznaczonych wciąż wysoką inflacją i rosnącymi kosztami życia, badani Polacy za swój największy sukces finansowy 2023 roku uznali zdobycie dodatkowego źródła zarobków (29%) i umiejętności efektywnego oszczędzania (14%). Co trzecia zapytana w Polsce osoba uważa, że choć sukcesów nie mieli, to ich sytuacja finansowa w ostatnim roku była stabilna (29%). Niestety, 1 z 10 respondentów przyznał, że jego sytuacja finansowa w mijającym roku pogorszyła się (12%).

Kto zyskał a kto stracił? Wśród Polaków, którzy pochwalili się zdobyciem dodatkowego źródła zarobków przeważają kobiety (30% vs. 27% mężczyźni) i osoby młode, w wieku 18-24 lat (42%). Młodzi z pokolenia GenZ (18-24 lat) wyróżniają się też w obszarze oszczędzania i inwestowania: 22% deklaruje, że w 2023 roku nauczyło się oszczędzać, a 19% że zaczęło inwestować. Pogorszenie sytuacji finansowej deklarowały częściej osoby starsze, w wieku 55-64 lat (19%) i powyżej 65 lat (20% wskazań).

Revolut oferuje w Polsce konta oszczędnościowe z dzienną wypłatą odsetek (stopa zmienna) w PLN i w EUR. Aktualnie oprocentowanie dla PLN wynosi, zależnie od planu, w skali roku do 3% w planie Standard, do 3,25% w planie Plus, do 4,5% w planie Metal i do 5% w planie Ultra. Firma poszerzyła też w 2023 r. ofertę usług inwestycyjnych. Pojawiły się akcje spółek notowanych w Europie, więcej akcji spółek z USA, fundusze indeksowe ETF, możliwość zakupów cyklicznych i handlu po godzinach pracy giełd. Dla wymagających inwestorów Revolut wprowadził osobny plan Trading Pro i Terminal (w wersji web).

2024 rok okazją do zmian
Revolut Money Report: niemal co drugi badany Polak (46%) jest zadowolony ze swoich nawyków i decyzji finansowych podjętych w 2023 r. Taką pewność mają głównie mężczyźni (49% vs. 44% wskazań kobiet) oraz osoby w wieku 45-54 lat (52% wskazań). Osób, które deklarują, że choć ich decyzje finansowe były trafne, to w niektórych przypadkach stracili pieniądze i dziś tego żałuję, było mniej (39%). Tego zdania byli częściej przedstawiciele GenZ (47%) niż osoby w wieku 55-64 (36%) i 65+ lat (30%). W grupie respondentów z Polski, którzy swoje decyzje finansowe w 2023 r. ocenili krytycznie (9%) było więcej osób w wieku 55+ lat (13%).

Nowy rok, nowe postanowienia, czyli co warto poprawić? Co piąta zapytana osoba w Polsce żałuję, że jej oszczędności w 2023 roku nie urosły tak jak tego oczekiwali (22%). Odpowiedź ta była wybierana częściej w grupie osób 35-44 lat (26% wskazań). 17% respondentów w Polsce żałuje, że nie znalazła w mijającym roku dodatkowego źródła dochodu. To odpowiedź wybierana częściej wśród kobiet (19% vs. 14% mężczyzn). Są też osoby, które żałują, że nie udało im się w ciągu ostatniego roku poprawić umiejętności zarządzania finansami (9%), to odpowiedź częściej wybierana przez panie (10% vs. 7% mężczyźni) lub inwestowania (9%), to odpowiedź częściej wskazywana przez panów (11% vs. 8% kobiety).

Okazją do zdobywania nowej wiedzy o inwestowaniu w akcje lub kryptowaluty, ale także o pułapkach, które zastawiają na konsumentów wszelkiego typu finansowi oszuści są stale poszerzane kursy i testy wiedzy dostępne z poziomu aplikacji Revolut.

“Niezależnie jaki profil osobowości finansowej nasz klient odkryje w swojej indywidualnej analizie RevReview – czy będzie to “Obieżyświat” czy “Botanik blockchainów” – 2024 rok to okazja do ustalenia nowych celów i nawyków finansowych. Jako Revolut chcemy być partnerem w skutecznej ich realizacji” – mówi Tara Massoudi, General Manager of Premium Products w Revolut.

“Oferujemy innowacyjne funkcje w aplikacji, jak budżetowanie, limity wydatków, kursy wiedzy, wirtualne karty jednorazowe, po to aby ułatwiać klientom codzienne życie finansowe i osiąganie celów – od zakupów i podróży, przez oszczędzanie, inwestowanie, ubezpieczenia, kryptowaluty, subskrypcje, po wspieranie celów dobroczynnych” – dodała Massoudi.

Klienci otrzymają w najbliższych dniach powiadomienie w aplikacji zapraszające do ich tegorocznego indywidualnego podsumowania RevReview 2023.


(1) Badanie Revolut zlecone firmie badawczej Dynata objęło 14002 osoby w 14 krajach (Australii, Brazylii, Belgii, Bułgarii, Francji, Węgrzech, Włoszech, Łotwie, Litwie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Singapurze i Hiszpanii), w tym 1000 respondentów w Polsce (26 września 2023 r).


Wyniki (Polska):

(1) Co było Twoim największym finansowym sukcesem w tym roku? (wielokrotny wybór, przy odpowiedzi twierdzącej)

14% – Zdobycie umiejętności efektywnego oszczędzania

13% – Rozpoczęcie inwestowania pieniędzy

29% – Pozyskanie dodatkowego źródła zarobków

6% – Znalezienie tańszych usług finansowych

4% – Zmiana banku na lepszy

29% – Sukcesów nie było, moja sytuacja finansowa nie uległa zmianie w 2023 r.

12% – Sukcesów nie było, moja sytuacja finansowa pogorszyła się w 2023 r.

9% – Nie wiem

(2) Jak oceniasz swoje decyzje i nawyki finansowe w 2023 r.? (jednokrotny wybór)
46% – Dobrze – moje decyzje finansowe były trafne a wydatki rozsądne

39% – Średnio – moje decyzje finansowe były trafne, ale w niektórych przypadkach pieniądze się zmarnowały, teraz tego żałuję

9% – Słabo – moje decyzje finansowe często nie były przemyślane i w efekcie część pieniędzy się zmarnowała

7% – Nie wiem

(3) Czy jest coś czego żałujesz jeśli chodzi o zarządzanie pieniędzmi w 2023 r.? (jednokrotny wybór)

9% – Żałuję, że moje umiejętności zarządzania pieniędzmi nie poprawiły się

22% – Żałuję, że moje oszczędności nie urosły tak jak to było w planie

9% – Żałuję, że moje umiejętności inwestowania nie poprawiły się

17% – Żałuję, że nie udało mi się zdobyć dodatkowego źródła zarobków

3% – Żałuję, żę nie udało mi się znaleźć tańszych usług finansowych

1% – Żałuję, że nie udało mi się zmienić banku na lepszy

34% – Nie żałuję niczego

6% – Nie wiem

ŹRÓDŁORevolut