Ruszył Millennium Docs Against Gravity. Bank Millennium po raz 19 mecenasem festiwalu i przedłuża współpracę na kolejne 3 lata

Wystartowała 21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmowego w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „W relacji ze światem”. Bank jest mecenasem festiwalu nieprzerwanie od 19 lat i przedłuża współpracę na kolejne 3 lata.

Festiwal odbędzie się od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz), a następnie online – od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

– Z przyjemnością, wspólnie z organizatorami zapraszamy na festiwal. To już 19 rok współpracy banku i festiwalu i planujemy jej przedłużenie na kolejne trzy lata. Przez te lata kwestie zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu i środowiskowe stały się kluczowym elementem strategii banku, który konsekwentnie realizuje swoje cele z obszaru ESG. Wierzymy, że na banku, jako instytucji zaufania publicznego, spoczywa szczególny rodzaj odpowiedzialności za budowanie świadomości w wielu kwestiach – nie tylko biznesowych czy ekonomicznych, ale też takich jak ekologia, ochrona środowiska i klimatu, zrównoważony rozwój. Budujemy tę świadomość, dzieląc się wiedzą ekspercką, od lat też w trosce o ziemię promujemy ochronę środowiska i dbamy o poszerzanie świadomości ekologicznej. Wspieramy też kulturę w niemal wszystkich jej formach bo wiemy, jak ważną rolę pełni w społeczeństwie Millennium Docs Against Gravity to nasze flagowe przedsięwzięcie w ramach prowadzonego mecenatu kultury. Chcemy się nim dzielić z jak najszerszą publicznością. – komentuje Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium – mecenasa festiwalu.

Bank Millennium jest sponsorem festiwalu Millennium Docs Against Gravity i fundatorem Nagrody Głównej. Podczas 21. edycji festiwalu o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium do rywalizacji stanie 12 filmów z całego świata: AGENT SZCZĘŚCIA (Agent of Happiness), reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó, HOLLYWOODGATE, reż. Ibrahim Nash’at, IBELIN, reż. Benjamin Ree, JESZCZE NIE JESTEM TYM, KIM BYM CHCIAŁA (I’m Not Everything I Want To Be), reż. Klára Tasovská, LAS, reż. Lidia Duda, MATKA VERA (Mother Vera), reż. Cécile Embleton, Alys Tomlinson, NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI (No Other Land), reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, NOKTURNY (Nocturnes) reż. Anupama Srinivasan, Anirban Dutta, OSTATNIA WYPRAWA, reż. Eliza Kubarska, SR, reż. Lea Hartlaub, SUGARCANE, reż. Julian Brave NoiseCat, Emily Kassie oraz ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA ZAMACHU STANU (Soundtrack to Coup d’Etàt), reż. Johan Grimonprez.

W czasie Millennium Docs Agaist Gravity ogromną popularnością cieszą się filmy polskie, które przyciągają do kin rzesze fanek i fanów rodzimego kina. – Sztuka filmowa pokazuje to, co czasem nieuchwytne i niewyrażalne – w polskich filmach dokumentalnych z 2024 roku widać głód bliskości, szczerości, odnalezienia siebie w relacji ze światem i innymi, pragnienie pokonania własnych słabości, ujrzenia rzeczywistości na nowo- mówi o 12 wyjątkowych tytułach Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego MDAG. Najlepsze polskie produkcje dokumentalne powalczą w czasie Millennium Docs Against Gravity o trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. 9 spośród 12 konkursowych filmów będzie miało na festiwalu swoje światowe premiery.

Co roku też ważną część programu Millennium Docs Against Gravity stanowią filmy poświęcone ekologii. Zmiany klimatyczne to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Jedynym rozwiązaniem jest nowe, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naszej planety. Filmy w sekcji „Klimat na zmiany” są zarówno analizami aktualnych zagrożeń, jak i wypowiedziami dającymi nadzieję na lepszą, ekologiczną przyszłość. Pokazują aktywistyczną siłę. Znajdziemy tu takie ważne tytuły jak: GDY PRZYCHODZI PRZYPŁYW (As The Tide Comes In) reż. Juan Palacios, Sofie Husum Johannesen, Kasper Lykke Schultz, WYPRAWA NA KONIEC ŚWIATA (The Last) reż. Sebastián Peña Escobar, PRZYNOSZĘ CI DZIKOŚĆ reż. Dyba Lach, NOKTURNY (Nocturnes) reż. Anupama Srinivasan, Anirban Dutta, KAŻDA MAŁA RZECZ (Every Little Thing) reż. Sally Aitken, PEWNEGO RAZU W LESIE (Once Upon a Time in a Forest) reż. Virpi Suutari, ARCHITEKTON (Architecton) reż. Viktor Kossakovsky oraz CZARNY ŚNIEG (Black Snow) reż. Alina Simone.

Filmy tegorocznego festiwalu pokazują, że pozostawanie w relacji ze światem i budowanie silnych społeczności lokalnych, ale także dbanie o szczęście nas samych, są narzędziami do tworzenia lepszej przyszłości.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od momentu powstania czyli od 35 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, jest z założenia partnerem długodystansowym. Wsparcie na tym polu pozostaje dla banku bardzo istotne.

Więcej o mecenacie banku na https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/mecenat-kulturylink otwiera się w nowym oknie

Więcej o festiwalu na Link otwiera się w nowej karcie przeglądarki.www.mdag.pl

ŹRÓDŁOBank Millennium