Sektor bankowy odchodzi od finansowania przedsięwzięć emisyjnych oraz prowadzących do powstawania emisji

Taki wniosek nasuwa się z raportu „Koszty braku dekarbonizacji gospodarki” opublikowanego pod koniec grudnia 2023 r. Autorem raportu jest Polski Instytut Ekonomiczny wraz z Polskim Funduszem Rozwoju przy partnerstwie Związku Banków Polskich, który był jednocześnie Patronem Raportu (Rozdział „Polityka udzielania kredytów zależnych od emisji gospodarki przez banki” został przygotowany we współpracy z Zespołem Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych, który wsparł PFR w udziale kluczowych banków w badaniu).

Najważniejsze wnioski z badania banków:

  • Sektor bankowy odchodzi od finansowania przedsięwzięć emisyjnych oraz prowadzących do powstawania emisji.
  • Ponad 50 proc. banków posiada ograniczenia w finansowaniu przedsiębiorstw wydobywających gaz czy ropę, lecz tylko niespełna 30 proc. ankietowanych przez nas banków posiada ograniczenia w finansowaniu elektrowni gazowych.
  • Banki w przeprowadzonej ankiecie wskazały, że finansowanie związane z paliwami kopalnymi (węgiel, gaz) postrzegają jako inwestycje podwyższonego ryzyka. W skali od 0 do 10, gdzie 0 to inwestycja bez ryzyka, a 10 inwestycja bardzo ryzykowna, średnia wyniosła 7,9. Z tego względu banki skupiają coraz większą uwagę na inwestycjach proekologicznych.
  • Trzy z siedmiu (43%)  banków zakładają, że ok. 10-20 proc. portfela ich aktywów w 2025 r. mogą stanowić inwestycje w technologie zeroemisyjne.
  • Instytucje finansowe przewidują różnego rodzaju preferencje w celu promowania i jednocześnie zwiększania udziału zielonych inwestycji we własnym portfelu aktywów.
  • Jedną z najbardziej perspektywicznych form finansowania dłużnego mają stać się zielone obligacje.
  • Polski rynek obligacji, a w szczególności zielonych obligacji, dopiero się rozwija.
  • Emisje zielonych obligacji spółki mogą spowodować większe zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Link do pełnego raportu: https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2023/12/Dekarbonizacja.pdf

ŹRÓDŁOZBP