Tylu chętnych na innowacyjną usługę, że Idea Bank wprowadza limit. Rekord Mobilnych wpłatomatów – 100 mln PLN w listopadzie

W listopadzie do Mobilnych Wpłatomatów użytkownicy wpłacili rekordową kwotę 100 mln PLN. Idea Bank oczekuje, że suma wpłat zrealizowanych od początku projektu jeszcze w tym miesiącu przekroczy miliard złotych. Chętnych do korzystania z innowacyjnej usługi jest tak dużo, że bank zdecydował się na wprowadzenie progu wejścia.

Rekordowa kwota 100 mln PLN, która trafiła na konta użytkowników Mobilnych Wpłatomatów w listopadzie, jest o 257% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 10% większa niż w październiku br. Zamawiane jak taksówka samochody-sejfy przewiozły już do banku w sumie 934 mln PLN.

Cel: miliard złotych

– Grudzień to gorący okres dla wielu branż. Oczekujemy, że jeszcze w tym miesiącu uda nam się przekroczyć miliard złotych. Będzie to pierwszy siedmiocyfrowy wynik w historii tego projektu – mówi Małgorzata Szturmowicz, członek zarządu Idea Banku. Przypomnijmy, że pierwszy samochód przeznaczony do przewozu gotówki, który można wezwać przez mobilną aplikację, pojawił się na ulicach Warszawy w kwietniu 2015 roku. Przykuwając uwagę ekspertów z całego świata, szybko stał się najbardziej rozpoznawalnym fintechowym projektem Idea Banku. Od tego czasu Idea Bank rozwija sieć Mobilnych Wpłatomatów. Obecnie flota składa się z 37 pojazdów. Usługa odbioru gotówki dostępna jest już w 20 aglomeracjach.

Najnowsze wyniki potwierdzają, że nowa usługa trafiła w sedno potrzeb polskich przedsiębiorców. – Samochody są w ciągłym ruchu. W listopadzie zrealizowanych zostało ponad 8 200 transakcji. Bardzo nas cieszą te wyniki, ale jednocześnie zmuszają do wprowadzenia pewnych ograniczeń, aby usługa była zawsze dostępna dla klientów wpłacających większe sumy – wyjaśnia Małgorzata Szturmowicz.

Od stycznia minimalna deklarowana wpłata, umożliwiająca zamówienie Mobilnego Wpłatomatu, będzie wynosić 1000 zł. Wpłaty nieprzekraczające tej kwoty stanowią obecnie 15% wszystkich. Większość klientów wpłaca sumy znacznie wyższe – średnia wpłata w urządzeniu Mobilnego Wpłatomatu osiągnęła w listopadzie rekordowy poziom 12 tys. PLN. To kwota siedmiokrotnie większa od średniej wpłaty w tradycyjnym wpłatomacie w Polsce, która według danych NBP wyniosła w II kw. br. zaledwie 1 727 PLN. Do mobilnej wrzutni, w którą dodatkowo wyposażonych jest część samochodów Idea Banku, trafia w pojedynczej transakcji średnio 61 tys. PLN.

Będzie próg wejścia

– W miastach, w których działają Mobile Wpłatomaty, samochody te są głównym kanałem, przez jaki gotówka trafia na rachunki w Idea Banku. Udział ten wynosi obecnie 67% – mówi Sławomir Gąsiorowski, dyrektor marketingu Idea Banku, nadzorujący rozwój projektu Mobilnych Wpłatomatów. 31% przypada na oddziały, a pozostałe 2% na stacjonarne wpłatomaty sieci Euronet.

Z badań przeprowadzonych przez Idea Bank wynika, że 32% mikroprzedsiębiorców rozlicza się wyłącznie w gotówce, a pozostałych 68% łączy płatności gotówkowe z bezgotówkowymi. Bezpłatna dla klientów Idea Banku usługa powstała właśnie z myślą o właścicielach firm, by mogli bezpiecznie, wygodnie i szybko wpłacać utarg.

Samochody przerabiane są na pojazdy służące do przewozu gotówki na zlecenie Idea Banku przez firmę Germaz. Z kolei Wincor NiXdorf dostarcza do aut urządzenia bankomatów-wpłatomatów. Wrzutnię zaprojektowała firma Globe. 36 wpłatomatów działa w sieci Euronet, jeden pojazd – BMW i3 jest bezpośrednio skomunikowany z bankiem. Aplikacja do zamawiania samochodów została stworzona przez iTaxi.

Mobilny Wpłatomat otrzymał szereg prestiżowych nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Przykładowo, w 2015 r. w konkursie BAI Finacle Global Banking Innovation Awards został uznany za największą innowację w dziedzinie płatności na świecie, a w Efma Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards określony mianem najbardziej przełomowej innowacji.

ŹRÓDŁOIdea Bank