W październiku pomyśl o … gwiazdce

Biorąc pod uwagę dane prezentujące świąteczne wydatki, przeciętna polska rodzina w 2014 roku wydała na święta 1158 zł¹. Prawie połowa tej kwoty została przeznaczona na zakup prezentów gwiazdkowych. Jeśli zaczniemy oszczędzać odpowiednio wcześnie, mamy dużą szansę odłożyć sumę, która pozwoli na przygotowanie wyjątkowego przyjęcia świątecznego oraz na zakup wymarzonych prezentów, bez finansowej gimnastyki.

Choć mogłoby się wydawać, że do Świąt Bożego Narodzenia mamy jeszcze wiele czasu, nie dajmy się zwieść – to już niecałe  trzy miesiące. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większą kwotę pieniędzy uda nam się uzbierać. Niestety, regularnie oszczędza zaledwie 18% Polaków² dlatego tak istotna jest wczesna mobilizacja. Już teraz warto więc zacząć planować wydatki i stworzyć harmonogram oszczędzania, aby w grudniu nie zastanawiać się, czy na wszystko wystarczy nam pieniędzy. Wypracowanie nawyku regularnego odkładania określonej kwoty uchroni nas przed brakami w domowym budżecie oraz pozwoli finansować nieprzewidziane wydatki.

Planowanie podstawą sukcesu

Rzetelna analiza miesięcznych kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego pozwoli realnie zaplanować harmonogram oszczędzania. Przyjrzyjmy się rachunkom – uwzględnijmy koszty stałe (telewizja, Internet, bilet komunikacji miejskiej) i zmienne (prąd, woda, produkty spożywcze) oraz dodatkowe (odzież, rekreacja, posiłki poza domem). Dokładne rozpisanie poniesionych kosztów utrzymania np. za poprzedni miesiąc, uzmysłowi nam, ile i na co wydajemy oraz ułatwi poszukiwanie oszczędności. Kolejnym etapem jest zaplanowanie wydatków świątecznych – wstępna wycena i oszacowanie kosztów organizacji przyjęcia (jeśli mamy w planie) oraz zakupu prezentów, choinki bądź ozdób. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy – komu chcemy wręczyć prezent oraz co to będzie. Określając liczbę i orientacyjny koszt poszczególnych upominków, zdołamy ustalić budżet świąteczny – czyli cel naszych oszczędności na najbliższy okres.

W poszukiwaniu oszczędności

Po określeniu domowych wydatków, kolejnym krokiem jest comiesięczne odkładanie wyznaczonej kwoty. – Rozpoczynając budowanie oszczędności, warto określić cel, który jest niezbędnym impulsem motywującym do konsekwentnego działania. Rozważmy również założenie rachunku oszczędnościowego, na który będziemy przelewać wyznaczoną sumę. Ten produkt łączy w sobie cechy zwykłego konta i lokaty. Z jednej strony umożliwia wielokrotne wpłaty i wypłaty, na ogół bez utraty odsetek. Z drugiej – oferuje atrakcyjne oprocentowanie, które daje realne zyski i chroni środki przed skutkami inflacji. Jego główną zaletą jest elastyczność i możliwość skorzystania ze zgromadzonych oszczędności w dowolnym momencie – podkreśla Cezary Działowski, ekspert eurobanku ds. produktów rozliczeniowo-oszczędnościowych.

Dodatkowo, możemy ustawić tak zwane zlecenie stałe, dzięki któremu automatycznie będzie przelewana określona przez nas suma pieniędzy z konta podstawowego na rachunek oszczędnościowy. Dzięki temu rozwiązaniu na pewno nie zapomnimy o odłożeniu wyznaczonej kwoty. Następnym krokiem, ułatwiającym dopięcie grudniowego domowego budżetu, jest rozłożenie zakupu prezentów w czasie. Mając wstępną listę możemy poszukać interesujących nas przedmiotów na posezonowych wyprzedażach. Część produktów na pewno uda nam się znaleźć w sklepach internetowych, które bardzo często mają konkurencyjne ceny. Dodatkowym atutem odpowiednio wcześnie dokonanych zakupów świątecznych jest uniknięcie stresu związanego z kupnem na ostatnią chwilę oraz tłumów, jakie corocznie spotykamy w galeriach handlowych. Szukając oszczędności nie zapominajmy również o programach lojalnościowych, dzięki którym można uzyskać atrakcyjne zniżki na wybrane produkty. Inną formą tego typu ofert są propozycje banków dotyczące tzw. money back, który zapewnia zwrot części poniesionych kosztów za wybrane dobra i usługi w przypadku płatności kartą.

Światowy Dzień Oszczędzania

42% Polaków² deklaruje, że nie odkłada żadnych środków finansowych. Jeżeli jesteśmy w tej grupie osób, to jest to dobry moment na zmianę przyzwyczajeń i silną motywację do działania. Obchodzony 31 października Światowy Dzień Oszczędzania może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia budowania własnego zabezpieczenia finansowego. Motywacją do okładania pieniędzy, choć niewielkich kwot co miesiąc, powinno być poczucie bezpieczeństwa, jakie daje budżet awaryjny na nieprzewidziane wydatki. Jednocześnie, jeśli uda się nam odłożyć na tegoroczną gwiazdkę, dużo łatwiej będzie kontynuować oszczędzanie. Wyrabiając w sobie nawyk kontroli domowego budżetu i planowania wydatków, z czasem przekonamy się, że włożony wysiłek się opłacił, zaś gromadzone oszczędności odpowiednio lokowane procentują.

¹Raport Deloitte: Zakupy Świąteczne 2014

²Raport: Oszczędzanie długoterminowe – opinie, postawy i oczekiwania polskiego społeczeństwa

źródło: Informacja prasowa