Wisła potrzebuje naszej pomocy. Posprzątajmy ją

Już po raz trzeci organizujemy Akcję Czysta Wisła – jedną z największych w Polsce akcji sprzątania rzek. Tysiące wolontariuszy ponownie posprzątają brzegi Królowej Polskich Rzek i jej dopływów. Akcja jest także pretekstem do edukacji i zmieniania naszych codziennych nawyków. Cel jest prosty: zmniejszenie zużycia plastiku.

– 80 procent zanieczyszczenia mórz to śmieci spływające rzekami. Ze względu na brak w Polsce systemu kaucyjnego na opakowania napojowe, wciąż to one właśnie stanowią ogromną ilość odpadów zatruwających rzeki i Bałtyk. Plastikowe śmieci w wodzie rozpadają się na cząsteczki niewidoczne dla ludzkiego oka, tzw. mikroplastik. Nigdy nie znikają ze środowiska i zabijają życie w wodzie – alarmuje Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i główny organizator Akcji Czysta Wisła. – Produkcja plastiku przyczynia się również do zmian klimatycznych, ponieważ opiera się na wydobywaniu i przetwarzaniu ropy naftowej – dodaje.

W tym roku Akcja Czysta Wisła potrwa od 1 sierpnia do 30 września. Akcje sprzątaniowe planowane są od Baraniej Góry, gdzie Wisła ma swoje źródła, przez Kraków, Sandomierz, Warszawę, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz aż do Gdańska i Bałtyku. Będziemy sprzątać także wszystkie dopływy Królowej Polskich Rzek.

Wisła i jej dorzecze w tym roku zmagają się z dwiema plagami: niskim poziomem wody oraz z zaśmieceniem odpadami opakowaniowymi, z czego 50 proc. stanowią śmieci z plastiku a 30 proc. opakowania szklane, jednorazowe butelki po alkoholach, wódkach, piwie oraz puszki aluminiowe.

Rusza system kaucyjny

Jest szansa, że już od października mniej śmieci będzie trafiać do środowiska i rzek. W życie wchodzą przepisy o systemie kaucyjnym, dzięki którym puszki aluminiowe, butelki plastikowe i szklane butelki wielokrotnego użycia będą w większości zbierane w sklepach.

– Warto pamiętać, że 80 proc. zanieczyszczenia Bałtyku to śmieci pochodzące z lądu i spływające rzekami. Dlatego tak ważne jest rozwijanie właśnie na lądzie skutecznej gospodarki odpadami, zwiększanie poziomów selektywnej zbiórki i recyklingu oraz edukacja ekologiczna- przypomina Dominik Dobrowolski.

Posprzątajmy koryta rzek

Pomimo ostatnich opadów, w rzekach wciąż jest bardzo mało wody. To dobra okazja, aby posprzątać ich koryta. Każdy może dołączyć – wystarczy zebrać rodzinę i znajomych, zorganizować lokalny sztab, wybrać miejsce i czas sprzątania i zgłosić się do regionalnego koordynatora. Ewentualnie można dołączyć do akcji, które zorganizował ktoś inny.

Jeśli chcesz zorganizować swoja akcję lokalną lub dowiedzieć się, gdzie będą organizowane takie akcje skontaktuj się z Dominikiem Dobrowolskim: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.

Akcja Czysta Wisła realizowana jest w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku organizowanej od sześciu lat wspólnie przez nasz bank, spółkę EFL i Dominika Dobrowolskiego. Tegoroczna edycja Akcji odbywa się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wód Polskich, marszałków nadwiślańskich województw, a także burmistrzów i wójtów wielu nadwiślańskich gmin.