Wymieniaj waluty bez niepotrzebnych opłat!

Różnice kursowe i przewalutowania sprawiają, że transakcje realizowane w obcej walucie mogą okazać się bardzo kosztowne. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają na uniknięcie niepotrzebnych opłat. Aby łatwo, tanio i bezpiecznie korzystać z karty za granicą należy przede wszystkim pamiętać, jak bank księguje nasze płatności.

Realizując transakcję w obcej walucie, należy pamiętać, że zostanie ona zaksięgowana w walucie rachunku, do którego  została wydana  karta. Oznacza to przewalutowanie kwoty transakcji po kursie obowiązującym w banku. Ponadto, jeśli transakcja dokonywana jest w kraju, w którym walutą  nie jest USD lub EUR,  w ramach  jednej transakcji może nastąpić nawet kilka przewalutowań. Najpierw z waluty lokalnej na walutę, w której rozliczane są zagraniczne operacje banku, najczęściej są to EUR lub USD, a następnie na PLN. Co więcej, zdarza się, że banki pobierają dodatkową prowizję za każde przeliczenie zobowiązania.

Wiedząc, która waluta jest używana do zagranicznych operacji kartowych banku, warto otworzyć w niej rachunek i zamówić dodatkowo kartę płatniczą. Dzięki temu można skrócić proces przewalutowania o jedna kosztowną operację, lub w przypadku państw, w których te waluty obowiązują, w ogóle go uniknąć. Szczegółowe zasady transakcji z użyciem karty za granicą powinny być określone w regulaminie kart płatniczych każdego banku.

Chociaż oferta rachunków walutowych na polskim rynku jest mocno zróżnicowana: od ofert bezpłatnych, po rachunki, za których prowadzenie trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, warto zwrócić uwagę na internetowy Kantor Walutowy Alior Banku. Bank oferuje możliwość otworzenia bezpłatnych rachunków w aż 14 walutach, a ponadto umożliwia zamówienie darmowej karty płatniczej MasterCard do rachunków w EUR, USD i GBP.

Podczas zagranicznych wyjazdów często decydujemy się zabrać ze sobą kartę zamiast gotówki z dwóch względów: wygody i bezpieczeństwa. Korzystanie z nich może kosztować nas sporo, albo nic jeśli dobrze zaplanujemy nasze płatności – mówi Kamila Wincenciak, ekspert ds. rynków walutowych. Zwrócenie uwagi na proces przewalutowania, pozwala nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w czasie krótkiego wyjazdu. Zakładając konto walutowe możemy zniwelować przynajmniej jeden etap tej kosztownej operacji – dodaje.

Ponadto za pośrednictwem kantoru internetowego Alior Banku można również wygodnie kupić waluty obce nie wychodząc nawet z domu. Z kolei aplikacja mobilna zapewnia stały dostęp do posiadanych rachunków niezależnie od miejsca, w którym przebywamy, co jest szczególnie istotne przy okazji wyjazdów zagranicznych.

Dodatkową zaletą korzystania z usług kantoru należącego do Banku jest fakt, że przechowywane w nim środki są w pełni bezpieczne dzięki gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Więcej informacji na temat oferty internetowego Kantoru Walutowego Alior Banku znajduje się na stronie: https://kantor.aliorbank.pl/

źródło: Alior Bank