Zainteresowanie przewalutowaniem kredytów w CHF znacznie wzrośnie

Dzięki zmianie zasad preferencyjnego przewalutowania kredytów walutowych znacznie wzrośnie liczba osób, które mogą skorzystać z tego rozwiązania. Z wyliczeń Expandera wynika, że jeśli kurs franka w dniu uruchomienia kredytu wynosił mniej niż ok. 2,60 zł to po wspomnianej operacji spadnie nie tylko zadłużenie, ale również rata. Tymczasem najwięcej kredytów było udzielanych, gdy kurs był poniżej tego poziomu. Liczbę chętnych zwiększy również podwyższenie limitów powierzchni mieszkania i domu – odpowiednio do 100 i 150 mkw.

Posłowie przyjęli ustawę umożliwiającą przewalutowanie z umorzeniem części zadłużenia kredytów walutowych. Zapewne bliskość wyborów sprawiła, że koszty tej operacji nie zostaną jednak po równo podzielone między banki i kredytobiorców. Ustalono, że aż 90% zadłużenia narosłego przez wzrost kursu walutowego zostanie umorzone. W praktyce oznacza to, że zdecydowaną większość kosztów poniosą banki. Takie rozwiązanie spowoduje, że znacznie więcej Polaków spłacających kredyty walutowe może zdecydować się skorzystać z takiego rozwiązania.

Najbardziej opłaca się tym, którzy zadłużyli się przy kursie poniżej 2,60 zł

W przypadku pierwotnych założeń przewalutowanie najbardziej opłacało się w przypadku kredytów we frankach, których kurs w dniu uruchomienia był niższy niż ok. 2,20 zł. Dzięki obciążeniu banków większością kosztów tej operacji poziom ten został podwyższony do ok. 2,60 zł. Dla kredytów uruchomionych poniżej tego kursu spadnie nie tylko zadłużenie, ale również rata. Przy wyższych poziomach w zamian za uzyskanie umorzenia części zadłużenia i uwolnienie się od ryzyka walutowego trzeba będzie pogodzić się ze wzrostem raty do poziomu jeszcze wyższego niż obecnie.

Najwięcej jednak zyskają ci, którzy zaciągnęli kredyt we frankach w najgorszym momencie, czyli przy kursie wynoszącym ok. 2 zł. Ich rata i zadłużenie spadnie tak bardzo, że będzie nawet niższe niż w przypadku kredytu ze stycznia 2007 r. Tak duże korzyści wynikają z dwóch przyczyn. Po pierwsze bardzo duży wzrost kursu spowodował, że dotychczas płacili oni wysokie raty. W sumie zapłacili więcej niż w sytuacji, gdyby wybrali kredyt w złotych. Tymczasem w przypadku kredytów z 2007 r. suma rat nadal jest o 23 000 zł niższa niż w PLN (przewaga szybko się kurczy, gdyż ich obecne raty są o kilkaset złotych wyższe niż kredytów w złotych). Jest to o tyle istotne, że różnica w wysokości rat jest uwzględniana w wyliczaniu zadłużenia po przewalutowaniu. Po drugie 2008 r. marże kredytów walutowych były wyjątkowo niskie. Marża pozostaje natomiast na niezmienionym poziomie po przewalutowaniu, co oczywiście wpływa na wysokość raty po takiej operacji.

exp1

Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?

Choć preferencyjne przewalutowanie na nowych zasadach będzie korzystne dla większości frankowiczów to nie wszyscy chętni będą mogli z niego skorzystać. Jednym z ograniczeń jest powierzchnia mieszkania lub domu. Te zostały jednak podwyższone odpowiednio do 100 i 150 mkw. Pierwotnie miały bowiem wynosić 75 i 100 mkw. Co więcej, należy spełnić także szereg innych warunków:

Warunki, które trzeba spełnić, aby móc skorzystać z preferencyjnego przewalutowania_06-08-2015.png

źródło: Expander