Zbliżeniowo na WOŚP

Już drugi rok z rzędu podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kilkuset wolontariuszy zostanie wyposażonych w przenośne zbliżeniowe terminale płatnicze Banku Pekao. Dzięki temu rozwiązaniu darczyńcy w wielu miastach w Polsce będą mogli wesprzeć WOŚP, przekazując datki za pomocą transakcji zbliżeniowych kartą płatniczą lub telefonem. Wolontariusze z terminalami będą kwestować w dniu finału, 10 stycznia 2016 r., od rana do północy, w kilkunastu miastach w Polsce. Jednym z Partnerów projektu jest firma MasterCard, która od 4 lat wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Pieniądze zbierane w trakcie zbliżającego się 24. Finału WOŚP, podobnie jak w ubiegłych latach, zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla oddziałów pediatrii i dla oddziałów geriatrycznych w szpitalach w całej Polsce. Co roku wartość datków zgromadzonych w ramach działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Fundacja, podążając za trendami w płatnościach i wprowadzając nowe metody przekazywania funduszy na szczytne cele, chce ułatwiać Polakom dobroczynność. Jak pokazuje raport NBP, coraz mniej Polaków nosi ze sobą gotówkę, chętniej i częściej dokonując płatności kartami płatniczymi – dla przykładu w drugim kwartale 2015 r. w Polsce przeprowadzono 841 mln transakcji bezgotówkowych[1]. Z tego powodu już drugi rok z rzędu, podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 300 wolontariuszy zostanie wyposażonych w „elektroniczne skarbonki”, czyli zbliżeniowe terminale płatnicze, które doskonale znamy ze sklepów czy punktów usługowych. Dzięki temu Polacy będą mogliszybko i bezpiecznie przekazać pieniądze na konto Fundacji, zbliżając kartę lub smartfon do czytnika. Jeśli kwota, którą będą chcieli podarować, przekroczy 50 złotych, zatwierdzą transakcję kodem PIN. Terminale będą również umożliwiały przyjmowanie wpłat w tradycyjny sposób, czyli poprzez włożenie karty do czytnika.

Wolontariuszy, którzy będą wyposażeni w terminale, będzie można spotkać w kilkunastu polskich miastach, m.in. w Bydgoszczy, Chojnicach, Grudziądzu, Jeleniej Górze, Łodzi, Malborku, Opocznie, Opolu, Poznaniu, Rybniku, Warszawie i Wrocławiu. Będą oni wyraźnie oznaczeni: każdy z nich, obok tradycyjnego identyfikatora wolontariusza 24. Finału oraz arkusza z czerwonymi serduszkami dla darczyńców, będzie nosić specjalną koszulkę informującą, że dana osoba przyjmuje datki przekazywane kartami płatniczymi. W trosce o bezpieczeństwo transakcji każdy terminal będzie oznaczony naklejką z hologramem WOŚP. Logo Orkiestry będzie także wyświetlane na ekranie urządzenia w trakcie transakcji.

[1] Źródło: Raport NBP „Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2015 r.”

źródło: MasterCard