Zgodnie z ubiegłorocznymi prognozami podregion opolski wyprzedził nyski

Według danych „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015”, autorstwa ekspertów Banku Pekao, mikro i mali przedsiębiorcy z Opolszczyzny inwestują i eksportują więcej niż w poprzednim badaniu. Nastroje właścicieli firm z województwa opolskiego są najlepsze od 6 lat. W tym roku, nastąpiła prognozowana zamiana ról – to firmy z podregionu opolskiego lepiej oceniły swoją sytuację niż te z nyskiego.

Według danych Raportu Banku Pekao już trzeci rok z rzędu rosną nastroje właścicieli mikro i małych firm na Opolszczyźnie i są najlepsze od 6 lat. W tej edycji badania osiągnęły one najwyższy historycznie poziom – miara nastrojów, średni Ogólny Wskaźnik Koniunktury[1], wynosi 97 p. W ubiegłym roku było to 96 p. Średnio w kraju mikro i mali przedsiębiorcy ocenili swoje nastroje na 98 p. W tym roku, nastąpiła prognozowana zamiana ról – to firmy z podregionu opolskiego lepiej oceniły swoją sytuację niż te z nyskiego. Rok 2015 oceniono tam na 96,2 p. (wzrost w ujęciu rocznym o 4,1 p.). Przedsiębiorcy z podregionu nyskiego nieco niżej niż sąsiedzi ocenili swoje nastroje w 2015 r. – na 94,1 p. W porównaniu z poprzednią edycją badania, w tym roku obydwa podregiony są bardziej powściągliwe w prognozach. Podregiony podobnie oceniają przyszłość: podregion opolski na 98,3 p., a nyski na 98 p.

Wskaźnik koniunktury jest wypadkową oceny ogólnej sytuacji gospodarczej kraju, sytuacji branży, sytuacji finansowej firmy, zatrudnienia, dostępności zewnętrznego finansowania oraz zatorów płatniczych. W każdym badanym obszarze średnia ocena na Opolszczyźnie jest gorsza od średniej krajowej.

Nastroje właścicieli mikro i małych firm na Opolszczyźnie rosną już trzeci rok z rzędu. Na tle kraju wynik jest jednak na trzecim miejscu od końca. Tak jak prognozowaliśmy w ubiegłym roku, na prowadzenie w regionie pod względem nastrojów, wybił się podregion opolski – mówi Tomasz Kierzkowski, Dyrektor z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao S.A.

Prawie połowa mikro i małych firm w województwie opolskim inwestuje (48%). Wynik jest wyższy od średniej krajowej (46%) i jednakowy w obydwu podregionach. To wzrost w ujęciu rocznym aż o 12 p.p. Przedsiębiorcy z regionu podobnie jak przedsiębiorcy w całym kraju, zapowiadają około dziesięciopunktowe spadki inwestycji w 2016 r. Skala nakładów jest niewielka – jedynie 10% wszystkich inwestycji z 2015 r. było wartych ponad 100 tys. złotych.

Na Opolszczyźnie rośnie odsetek eksporterów. W 2015 r. eksportowało 16,4% firm (wzrost o 2 p.p.). To czwarty wynik w kraju. Więcej mikro i małych przedsiębiorców prowadzi działalność eksportową jedynie w mazowieckim(20%), zachodniopomorskim (19%) oraz lubuskim (17%). Ankietowani mikro i mali przedsiębiorcy zapowiadają wzrost działalności eksportowej w 2016 r. do 18%. Według danych Raportu Banku Pekao w 2015 r. na Opolszczyźnie chętniej eksportowały mikro i małe firmy z podregionu opolskiego (18%). W porównaniu z ostatnim badaniem to wzrost o 7 p.p. Drugą i ostatnią pozycję zajął podregion nyski – eksportowało tam 14% ankietowanych (to spadek w ujęciu rocznym o 5 p.p).

Mikro i małe firmy w Opolskiem inwestują i eksportują więcej niż w 2014 r. Dwucyfrowy wzrost inwestycji w podregionie opolskim przyczynił się do lepszej ogólnej oceny sytuacji w 2015 r. W ostatniej edycji badania liderem w tych obszarach był podregion nyski, obecna sytuacja uległa diametralnej zmianie. Podregion opolski ma wyższe wzrosty niż nyski i zapowiada większą sprzedaż produktów i usług za granicą – mówi Tomasz Kierzkowski, Dyrektor z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao S.A.

Według Raportu Banku Pekao właściciele mikro i małych firm na Opolszczyźnie wdrożyli więcej niż w poprzednim roku innowacyjnych rozwiązań. 19% firm wprowadziło innowacje procesowe. Lepszy wynik występuje jedynie na Mazowszu (22%). To wzrost aż o 13 p.p. w ujęciu rocznym. Innowacje produktowe są w Opolskiem wdrażane nieco rzadziej niż średnio w kraju (24% vs. 26%). Wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 2 p.p. Podregion nyski jest liderem w innowacjach, zarówno procesowych, jak i produktowych – odpowiednio 21% i 29% ankietowanych potwierdziło tam wdrożenie nowych rozwiązań w 2015 r.

Średnia wartość barier utrudniających prowadzenie biznesu w Polsce jest identyczna jak rok temu (2,75 p.). Natomiast średnia ocena barier w Opolskiem jest wyższa niż średnia krajowa i nieco wyższa niż w ubiegłym roku (o 1,7 p.), wynosi 2,8 p. W porównaniu z 2014 r. dla lubuskich przedsiębiorców bardziej uciążliwe stały się: konkurencja innych firm, obciążenia biurokratyczne, przepisy prawne, dostęp do programów pomocowych i kwalifikacje pracowników.

Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu są startupy czyli firmy, które działają na rynku krócej niż 3 lata. Startupy z dużo większym optymizmem oceniają otaczającą rzeczywistość. Ogólny Wskaźnik Koniunktury dla tej grupy firm wyniósł 104 punkty. Zmiany, które ułatwiłyby rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej startupom to mniejsze koszty pracy (ZUS, podatki; 50% wskazań), lepszy dostęp do finansowania (27%) oraz uproszczenie przepisów (11%).

Raport Banku Pekao powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.

[1] Wskaźniki w ramach badania mogą przyjmować wartości od 50 do 150, przy czym 50 oznacza „dużo gorzej”, 75 – „gorzej”, 100 – „ani lepiej, ani gorzej”, 125 – „lepiej”, 150 – „dużo lepiej”.

źródło: Bank Pekao SA

Exit mobile version