Zielony transport w Credit Agricole

W połowie września rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem inicjatywy jest promowanie zielonych form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Dotychczas w kampanię angażowały się głównie samorządy i organizacje pozarządowe, a od niedawna także firmy, które zachęcają do ekologicznych dojazdów do pracy swoich pracowników. Bank Credit Agricole jest jedną z nich.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się co roku od 16 do 22 września. Pomysł powstał w 2002 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy carpoolingu (współdzielenia samochodu). Zwieńczeniem Tygodnia jest obchodzony 22 września Europejski Dzień bez Samochodu.

Bank Credit Agricole już od kilku lat promuje zrównoważony transport wśród swoich pracowników: – Promocja zrównoważonego transportu w firmie ma wiele zalet. Po pierwsze wpisuje się w promocję i profilaktykę zdrowia wśród pracowników, bo dojeżdżanie do pracy na rowerze czy chodzenie do niej wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia. Po drugie, chronimy w ten sposób nasze środowisko, bo dzięki korzystaniu z zielonego transportu ograniczamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. W końcu zrównoważony transport pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy, które często niepotrzebnie tracimy stojąc w korkach – przekonuje Maria Biedroń, dyrektor Departamentu Zakupów, Nieruchomości i Administracji w banku Credit Agricole.

Bank rozpoczął swoje działania na rzecz zrównoważonego transportu od zachęcania pracowników do dojeżdżania do pracy na rowerach. Wszystko zaczęło się w 2010 r. od partnerowania akcji „Zagoń rower do roboty. Tydzień odpoczynku dla samochodów” organizowanej przez Inicjatywę na Rzecz Zdrowego Rozsądku „Chroń Skroń”. Podczas 3. edycji akcji bank m.in. rozdawał swoim pracownikom gadżety rowerowe, w tym profesjonalne zabezpieczenia, realizował konkursy o tematyce ekologicznej i organizował okresowe, techniczne przeglądy rowerów. Bank zapewnił też pracownikom dojeżdżającym do pracy na jednośladach inne udogodnienia. Od kilku lat korzystają oni z monitorowanej wiaty z miejscami parkingowymi dla rowerów i dostępnych tam narzędzi m.in. pompek, kluczy. Do dyspozycji rowerzystów są też łazienki z prysznicami i szafkami, wydzielonymi w budynku centrali banku we Wrocławiu.

Bank stara się też zmniejszyć liczbę wyjazdów służbowych na rzecz tele- lub videokonferencji. Ich organizacji sprzyja lepsze wyposażenie sal konferencyjnych w siedzibach banku. Obecnie we wszystkich salach są telefony cyfrowe, umożliwiające organizację telekonferencji, a na ukończeniu jest instalacja systemów do videokonferencji.

Od 1 lipca 2015 r. w banku Credit Agricole działa platforma GO! służąca do rejestrowania delegacji. Poprzez platformę pracownicy mogą też zapisywać się na współdzielenie samochodów na zasadzie carpoolingu podczas wyjazdów służbowych. Z platformy skorzystało już prawie 1800 pracowników, z czego niemal 500 zdecydowało się na carpooling w charakterze kierowcy lub pasażera, a 700 odbyło podróż służbową jednym ze środków transportu publicznego (pociągiem, samolotem, autobusem).

Jeżeli tylko wyjazd samochodem w delegację służbową jest konieczny, wtedy bank zachęca swoich pracowników do ekologicznej jazdy (ekojazdy). Zgodnie z definicją opracowaną podczas realizacji europejskiego projektu ECODRIVEN, jest to inteligentna technika jazdy, pozwalająca zmniejszyć zużycie paliwa, emisję gazów cieplarnianych i liczbę wypadków drogowych. To również sposób prowadzenia pojazdu wykorzystujący technologię nowoczesnych silników oraz płynna i bezpieczna jazda przy prawidłowo dobranych obrotach silnika. Poza promocją zasad ekojazdy, od października 2015 r. 440 użytkowników pojazdów służbowych banku weźmie udział w szkoleniu z zasad ekologicznej jazdy samochodem. Podczas szkolenia pracownicy poznają m.in. zasady ekojazdy, w tym np. „Zmieniaj bieg na wyższy tak szybko, jak to możliwe!”, „Nie zmieniaj biegu na luz dojeżdżając do skrzyżowania!”, czy „Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach!”. Wiedza ta może przydać się nie tylko podczas wyjazdów służbowych, ale także na co dzień.

To nie koniec działań banku na rzecz zrównoważonego transportu. W 2016 r. bank zamierza dokonać przeglądu różnych obszarów swojej działalności pod kątem dokładnego wpływu na środowisko, w tym m.in. floty samochodowej. Jako jedno z działań prewencyjnych bank planuje rozszerzyć „Politykę zapobiegania wypadkom komunikacyjnym”.

Więcej informacji o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu na stroniewww.mobilityweek.eu.

źródło: Credit Agricole